Ana sayfa Araç Araç Sigorta Sorgulama

Araç Sigorta Sorgulama

0
PAYLAŞ

Trafikte düzeni sağlamak, insanların ulaşım haklarını en doğru şekilde kullanmalarını ve sağlıklı seyahatler sağlamak üzere devlet tarfikte bazı kurallar getirmektedir. Bu kurallardan birisi de araç ve kaza sigortalama işlemleridir.

Aslında iki tür sigorta sistemi vardır: Zorunlu trafik sigortası ve kasko. Zorunlu trafik sigortası istenmemekle birlikte sürücünün bir kaza yapması halinde (ki olasılık oldukça yüksektir, hele de acemi sürücülerde çok yüksek bir ihtimaldir) meydana gelen hasarın karşılanması amacı ile düzenlemiş bir garantidir. Ancak burada sigorta bedelinin düşük olması nedeni ile zararın tamamı karşılanmaz. Bu sigorta türünde sürüccünün hatalı ya da hatasız oluşuna bakılmaksızın, hasarın belli bir kısmı karşılanır.

Kasko ise sürücünün hatası olmamasına rağmen karşı tarafın hatası sonucu oluşabilecek hasarları karşılayan ve ayrıca zorunlu trafik sigortasının tam olarak karşılamadığı hasarları da tamamlayan bir sigorta türüdür. Bu durumda her iki sigortanın da yapılması, ama en azından zorunlu trafik sigortasının yaptırılması kesinlikle gerekli bir uygulamadır.

 

Bu sigorta bedelleri aracın cinsine, aracın kullanım amacına ve risk oranlarına göre değişiklikler göstermektedir. Bu nedenle bir araç satın alınmaya karar verildiğinde, aracın sigortalarının yapılıp yapılmadığı ve dolayısı ile araç sigorta sorgulama işlemleri son derece önemli bir haldedir.

Yıllık olarak yapılan araç sigortası yani zorunlu trafik sigortası, beklenmeyen bir anda karşılaşılan kazalarda sürücüyü koruyucu bir önlem olarak ortaya çıkacak ve pek çok sorunu ortadan kaldıracaktır. Araç sigorta sorgulama işlemi ile sigorta bilgileri eksiksiz olarak edinilebilecektir. Ancak unutulmamalıdır ki; çeşitli sigorta şirketleri arasında değişik fiyalar alınabilmesi mümkündür. Bu nedenle de sigorta yaptırmadan önce birkaç teklif almakta fayda vardır.

Araç Sigorta Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Sigorta Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılabilir?

Aracın sigortasının olup olmadığı, varolan sigortanın geçerlilik süresinin ne olduğu gibi soruların cevabı için Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi’nin resmi internet sitesi ziyaret edilebilir.

Bu sitede araç sigorta sorgulama ile ilgili olarak tercih edilebilecek farklı seçenekler mevcut durumda. İlkinde aracın sigorta bilgilerine ulaşmak için araç sahibinin TC kimlik numarası ve plaka bilgisi gerekmektedir. Kimlik numarası bilinmiyor ise plaka ile birlikte vergi kimlik numarası ile sorgulama yapılabilir. Bu ilk sorgulama ekranının ardından sigorta kaydı ekranı açılır.

Bu sayfada sigorta şirketi, acente numarası, poliçe no ve yenileme kaydı gerekmektedir. Bu bilgiler de girildiğinde araç sigortasının ne kadar süre ile geçerli olduğu bilgisi ekrana gelecektir.

Araç sigortası sorgulama seçeneklerinden birisi de yine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden kaynağını alan SMS sorgulamalarıdır. Tüm şebekelerden kullanılabilecek olan bu hizmet her sorgulama için 7 TL olarak fiyatlandırılmaktadır.

Araç sahibinin bilgisi dışında poliçe sigorta şirketi tarafından tek taraflı olarak iptal edilmiş olabilir. Bu nedenle ciddi problemler ile karşı karşıya kalınabilir. Araç plakası SMS yolu ile 5664’e mesaj çekilebilir. Böylece Tramer ile araç sorgulama işlemi gerçekleşir.

E-Devlet Üzerinden Araç Sigorta Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

BİR CEVAP BIRAK