Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Araç Takip Mesafesi Cezası

Araç Takip Mesafesi Cezası

0
PAYLAŞ

Trafikte en çok ihlal edilen kurallardan bir tanesi de araç takip mesafesi ihlalidir. Aynı şeritte artarda birbirini takip eden araçların arasında olması gereken mesafe araç takip mesafesi olarak tanımlanmaktadır. Araç takip mesafesinin en uygun şekilde ayarlanması için sürücünün deneyimli olması önemlidir. Fakat trafikte acele edilen özellikle yoğun trafiğin yaşandığı durumlarda araç takip mesafesi gözden kaçırılabilmektedir. Bu mesafenin göz ardı edilmesi trafiği tehlikeye sokmakta, kimi zaman istenmeyen kazalara sebebiyet verebilmektedir. Araç takip mesafesi ihlali en çok zincirleme oluşan kazalara davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle bu riskleri ortadan kaldırmak amacı ile yasalarla araç takip mesafesini ihlal etmek yasaklanmıştır. Konuya ilişkin trafik cezası maddelerine göre araç takip mesafesi ihlali yapan sürücüler araç takip mesafesi cezası olan 52/1-d trafik ceza maddesine göre 92 TL para cezasına çarptırılmaktadır. Peşin ödemelerde cezai indirim uygulanarak 69 TL’ye düşürülmektedir.

Araç Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır?

Sürücülerin trafik esnasında önlerinde araçla uygun mesafeyi koruması gerekmektedir. Çoğu acemi sürücü bu konuda zorlansa da deneyimli sürücüler bu mesafenin ne kadar olması gerektiğini rahatlıkla hesaplayabilmektedir. Kendi araç hızının en az yarısı uygun araç takip mesafesi olarak kabul edilmektedir. Yani bu mesafe aracın 2 saniyede alabileceği yol olarak hesaplanabilmektedir. Araç takip mesafesinde yaygın olarak kenar taşı kuralı bilinmektedir. 50’er metre arayla konumlanan kenar taşları mesafe için uygun bir ipucu vermektedir. Ön araç kenar taşı hizasında iken arka araçta diğer kenar taşı hizasındaysa yeterli mesafe var kabul edilmektedir.

Araç Takip Mesafesi Cezası
Hayatı Güvenle Takip Et – Araç Takip Mesafeni Koru
 

Araç Takip Mesafesi Neye Göre Belirlenir?

Genel olarak araç hızına göre ayarlana takip mesafesi bazı durumlarda yanıltıcı olabilmektedir. Araç takip mesafesini belirlerken yol durumu, araç hızı, yük veya boş olma durumu, trafiğin yoğunluğu gibi çeşitli etkenler etkili olmaktadır.

Öndeki araç tipine göre de araç takip mesafesi değişkenlik göstermektedir. Özellikle tehlikeli madde taşıyan araçlar olduğunda daha fazla mesafe bırakılması gerekmektedir. Bazı durumlarda kişilerin öndeki araçla araç takip mesafesini kesinlikle aşıp aşamayacağı durumlar söz konusudur. Yaya geçidi, kavşak, demiryolu, dönemeç, tepe üstü, trafik işareti ile yasak konulmuş bölgeler bu durumlar içerisinde yer almaktadır.

Araç Takip Mesafesi Cezası

Araç Takip Mesafesi Cezası Ne Kadar?

Kanunda araç takip mesafesi ihlali yapan kişiler için çeşitli cezai yaptırımlar yer almaktadır. araç takip mesafesi ihlal eden sürücülere araç takip mesafesi cezası olan 52/1-d trafik ceza maddesine göre 92 TL para cezası kesilmekte, peşin ödendiği taktirde 69 TL’ye düşürülmektedir.

Araç Takip Mesafesi Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberini İndirmek İçin TIKLAYIN!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi

2017-Trafik-Ceza-Rehberi

BİR CEVAP BIRAK