Ana sayfa Araç Araç Trafik Sigortası Sorgulama

Araç Trafik Sigortası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Hayatımızda oldukça önemli yere sahip olan, insanların gün içinde her zaman kullanarak bir yerden bir yere gitmelerine yardımcı olan şey ulaşımdır. Ulaşım faktörünü en fazla araçlar etkiliyor. Binlerce aracın aynı anda yola çıkması ile beraber trafik sorunu ile karşılaşılıyor. Bu durumlardan önce en önemlisi olarak araç trafik sigortası yer alıyor. Karayolları Trafik Kanunu içeriğine göre her motorlu taşıtlar mutlaka araç trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Bu koşul herhangi bir kaza esnasında sigorta sahibini para ödemekten kurtaran bir sistem olarak bulunur. Bu sigortanın yapılması ile beraber sizin aracınızda meydana gelen zararı değil, karşı tarafta oluşturduğunuz hem bedenen hem de maddi yer alan zararları güvence altına alan bir sistem olarak bulunur. Bu yüzden araç sigortası bulunmayan araçların trafikte bulunmaları yasaklanmıştır.

Eğer sigortasız araç kullanarak trafiğe çıkarsanız belirlenen ceza yaptırımlarına maruz kalıyorsunuz. İlk olarak aracınız bağlatılmakta, yani aracınız otoparka çekilmektedir. Sadece parasını ödeyerek aracınızı otopark içerisinde almakta mümkün olmamakta, trafikten men edilmekte söz konusudur. Devamında ise hem araç sigortası yapıldığı zaman hem de belirli cezalar ödendiğinde sahip olduğunuz aracınızı bu zorlu süreç sonunda sadece alabilirsiniz. Bu yüzde araç sahipleri trafik sigortalarını yıl içerisinde düzenli olarak yaptırmalı ve süresi dolmadan yenilemeniz gerekir. Belirli primler ödenerek yapılmış olan sigorta işlemi pek çok şirket ile anlaşılarak yapılmaktadır. İnternet üzerinden şirketleri araştırarak online olarak sigorta teklifi kolayca alabilirsiniz. Size en uygun şirketin seçimini yaparak, aracınızın trafik sigortasını zamanında yaptırmanız gerekir.

E-Devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Araç poliçe sorgulama adı ile geçen bu sorgulama uygulamasını yapmak için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistem üzerinden işlem yapabilmeniz adına E-Devlet şifresi edinmeniz gerekir. E-Devlet şifresi için bir PTT şubesi içerisine gitmeli ve başvuruda bulunmalısınız. Daha sonra ise ödeyeceğiniz tutarı yatırarak şifrenizi kolayca alabilirsiniz. Bu işlemlerden hemen sonra size verilen olduğumuz internet adresi  linkine tıklayınız. Açılan sayfada kimlik doğrulamasını yapınız.

Daha sonra T.C. kimlik numaranızla beraber PTT üzerinden aldığınız E-Devlet şifresini girmeniz gerekir. Bu bilgileri de doğru girdiğinizden emin olduktan sonra ve sitem üzerine girişinizi gerçekleştiriniz.

E-Devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SBM Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi aracılığı ile yapacağınız bu işlemde size üç farklı alternatif sunuluyor. Bu alternatifler üzerinden size uygun olanını seçtiğiniz durumda karşınıza birkaç işlem çıkmaktadır. Sizden yapılması istenen bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz ve Ara bölümüne tıkladığınız durumda işleminizi tamamlamış olacaksınız.

SBM Araç Trafik Sigortası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK