Ana sayfa Araç Araç Trafik Sigortası

Araç Trafik Sigortası

0
PAYLAŞ

Geçmişten bu güne insanların hayatlarında önemli bir yer kaplayan ve insanların bir yerden başka bir yere gitmelerini sağlayan en önemli faktör ulaşım olarak görülmektedir. Ulaşımda en çok araçlar kullanılmaktadır. Bundan dolayı da birçok aracın aynı anda trafiğe çıkması ile birlikte trafik oluşmaktadır.

Araç trafik sigortası yapmış olan araçlar kaza yaptıklarında kendi maddi zararını değil karşı tarafın hem maddi hem de karşı tarafta oluşan bedenen zararları ödemektedir. Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik sigortasını tüm araç sahiplerinin yaptırması zorunlu kılınmıştır. Sigortasını yaptırmamış olan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Sigortasız bir araç ile trafiğe çıkmanız durumunda belirlenmiş cezai yaptırımlarla yüz yüze kalabilirsiniz. Ceza olarak ilk aracınız bağlatılmaktadır.

 

Aracınızın bağlatılması demek aracınızın otoparka alınması demektir. Bu durumda parasını ödeyerek aracınızı otoparktan çıkaramazsınız. Trafikten men edilebilme olasılığı vardır. Bu zorlu süreçten aracınızı çıkarabilmek için öncelikle sigortasını yaptırmanız gerekmektedir. Bir sonraki aşama ise aracınızı otoparktan çıkarabilmek için ceza parasını ödemeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için araç sigortanızı önceden yaptırmanız gerekmektedir. Düzenli olarak her sene ödenmesi gereken sigortalarınızı zamanında ödemeniz halinde bu durumlarla karşılaşmazsınız. Bu belirli primler ödenerek yapılan sigorta işlemleri birçok şirket tarafından yapılmaktadır. birçok şirketin internet sitesine girerek online şirket sigorta tekliflerini isteyebilirsiniz. Bu teklifler sayesinde size en uygun trafik sigortasını belirleyerek zamanında sigorta ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet kapısı sayesinde araç poliçe sorgulamanızı kolaylıkla yapabilmektesiniz. Bu işlem için PTT şubelerine gitmeniz ve şube personelinden E-Devlet şifresini küçük bir maliyet karşısında alabilirsiniz. Size verilen şifreyi ve TC kimlik numaranızı girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.  Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi üstünden de araç sigorta bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Bu sistem size üç farklı işlem yapma olanağı sunmaktadır. Bu istenen işlemlerden birinden istenilen bilgiler doldurulduğunda bilgileriniz önünüze çıkacaktır.

SBM Araç Trafik Sigortası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK