Ana sayfa Araç Araç Trafik Sorgulama İşlemi

Araç Trafik Sorgulama İşlemi

0
PAYLAŞ

Ülkemizde araç sayısı günden güne artış göstermektedir ve bu durum da trafik de büyük bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Trafikte yaşanan sorunlar hepimizin sağlığını ve güvenliğini tehdit altına almaktadır. Bu sebepten dolayı çözüm üretebilmek için pek çok farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Yollardaki kavşak dönüş yasakları, yol işaretleri, radar, mobese kameraları, trafik levhaları ve ışıkları, otoyol ve köprülerde uygulanan HGS – OGS sistemleri ve bunun gibi pek çok uygulama trafik düzenini sağlamak ve trafik akışını yönetmek amacı ile kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu çözümler de yeterli olamamaktadır. Ülkemizde verilen trafik cezaları 2017 yılından itibaren belli oranda artış göstererek zamlanmıştır. Aynı zamanda zam artışı ile birlikte trafik cezalarının oranında da artışlar gözlemlenmektedir. Trafik cezalarına zam gelmesine rağmen yine de trafik cezalarında azalma olmamakta ve aynı şekilde devam etmektedir. Araç ve araç sahiplerinin trafikte almış olduğu bu cezaların artışı hepimizi yakından ilgilendirmektedir. Bunun sebebi ise 2. el araçlara karşı büyük bir ilgi gösterilmektedir. Bu ikinci el araçların içerisinde hasarı az olan ve temiz kullanışmış olan araçlar tercih edilmektedir. Ancak ikinci el araç alım satımında araç sahiplerinden bazıları aralarını satarken ödenmemiş vergi borçlarını ya da trafik cezalarını aracı satın almak isteyen kişiden saklamaktadır. Doğal olarak bu durumda aracı satın olacak olan kişi araç hakkında detaylı bilgilere erişim sağlayamamaktadır. Hatta çoğu zaman araca değerinden fazla bedel ödemekteyiz ve bu duruma itiraz edememekte, bu durumu kabul etmekteyiz. Aracın ödenmemiş trafik borçları ve vergi borçları da yeni araç sahibine kalabilmektedir. Bu yüzden 2. el araç alımında tüm bu durumlar göz önünde bulundurularak araç satın alınmalıdır. Bu duruma yardımcı olabilmek için yeni sistemler geliştirilebilmektedir. Bu sistemlerden biri de sorgulama sistemi olarak bilinmektedir. Artık araçlar ile ilgili olarak her türlü sorguyu yapabilme olanağına sahip bulunmaktayız. Ayrıca bu sorgulama işlemleri de pek çok site üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu siteler başlıca; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesi, E-Devlet online sitesi, ABSİS, Tramer ve daha pek çok site üzerinden araç trafik sorgulama işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Bu yazımızda da sizlere araç trafik sorgulama işleminin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bir şekilde bilgi aktarmaya çalışacağız.

Araç Trafik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Araç trafik sorgulama işlemleri yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi pek çok internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Araç trafik sorgulama işleminin  E-Devlet sitesi üzerinden online olarak nasıl gerçekleştirileceği konusunda bu yazımızda sizlerle gerekli tüm bilgileri paylaşacağız.

E-Devlet online internet sitesi üzerinden neredeyse hemen hemen tüm işlemlerimizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Bu sorgulama işlemlerinin bizlere pek çok yararı bulunmaktadır. Sistem üzerinde yer almakta olan kayıtlı kimlik bilgileri ile E-Devlet online internet sitesinde bilgilerin otomatik bir şekilde tanımlanması işlemlerimizi daha hızlı ve daha kolay gerçekleştirmemize olanak sağlamaktadır. Araç trafik sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için ilk olarak aşağıda verilmekte olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Verilen bağlantı linkine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde bulunmakta olan ekran çıkacaktır.

Yukarıdaki ekranda ‘Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi’ ekranı yer almaktadır. Bu ekran üzerinden giriş yapmak istediğiniz seçeneği belirleyerek giriş işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer E-Devlet şifresi ile giriş yapacaksanız;  TC kimlik numaranız ve e- Devlet şifrenizi girerek ‘kimliğimi şimdi doğrula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra giriş işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz. Giriş sağladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü çıkacaktır.

Bu ekrandaki boş bölüme plaka bilgilerinizi yazarak sorgula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlem ile araç trafik sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Araç trafik sorgulama işlemi ile tüm araç ve trafik ile ilgili sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Online İnternet Sitesi Üzerinden Araç Trafik Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ

BİR CEVAP BIRAK