Ana sayfa Trafik Araç Trafik Sorgulama

Araç Trafik Sorgulama

0
PAYLAŞ

Zamanımızın gerekliliklerinden biri olan araçlar istenilen yerlere kısa sürede ulaşmamız açısından kolaylık sağlayan teknolojilerden biridir. Araç kullanımı her ne kadar oldukça bizlere kolaylık sağlasa da bir o kadar da riskli durumlarla karşılaşmamız açısından da değerlendirilmesi gereklidir. Her geçen gün trafik kazalarının artış göstermesi sebebiyle alına tüm önlemlere ve bu konuda uygulanan ciddi trafik cezalarına rağmen yine de tam anlamıyla bu risklerden kurtulduğumuz söylenemez. Bu konuda ciddi anlamda cezai işlemler uygulanmakta fakat yine de bu olası riskli durumları önlemekte yetersiz kalmaktadır. Trafik kazalarını önlemek adına ve sağlıklı trafik akışına katkıda bulunmak amacıyla trafikte çeşitli trafik levhaları, mobese kameraları, geçiş sistemleri, radarlar gibi uygulamalar yapılmaktadır. Fakat bunlar da yoğun trafik akışında genellikle yetersiz kalabilmektedir.

Trafikte karşılaşılan ceza işlemlerinde bazen sorunlar bizden kaynaklı olmayabilir. Örneğin satın aldığımız araç ikinci el bir araçsa (ki çoğu kişi ikinci el otoya daha uygun fiyatta olması açısından rağbet göstermektedir) bu araçta bazı sorunlar olabilir. Satın alacağınız aracın eski sahibi ceza borçlarını ödememiş olabilir ve size söylememiş olabilir. Bu durumda tüm borç farkında olmadan sizin üzerinizde kalmış olabilir. Bu gibi durumla karşılaşmamak için ekspertiz yöntemiyle araç hakkında tüm dökümanlar ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Araç trafik sorgulama olarak Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, ABSİS, E- Devlet online sitesi gibi pek çok siteden araç trafik sorgulama işlemi yapabilir ve buralardan rahatlıkla araç hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Böylece araç hakkında tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde burada ortaya çıkacaktır. Bu önemli bilgilendirme neticesinde sizler de aracınız hakkında bilgi edinerek tüm tedbirleri ona göre alabilirsiniz.

Araç Trafik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sorunsuz bir araç kullanımı sağlıklı bir trafik işleyişi üzerinde oldukça önemli bir kuraldır. Aracınızın sorunlu olmadığını sorgulamak için yukarıda belirtiğimiz sayfalardan giriş yaparak bilgiler edinebile edinebileceğinizi söylemiştik. Şimdi size bu sitelerden olan E- Devlet sitesinden nasıl araç trafik sorgulama işlemi yapılır bunu anlatmaya çalışalım: Öncelikle yapmanız gereken şey bu siteye giriş yapmak giriş yaptıktan sonra karşımıza Emniyet Genel Müdürlüğü sayfası adında alt başlık olarak araç sorgulama sayfası çıkıyor.

 

Bu sayfada E- devlet E- Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik numarası, banka gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri istenilen biçimde doğru bir şekilde doldurmak gerekmektedir. Kimlik doğrulama bilgileri için ister E- Devlet şifrenizi isterseniz T.C kimlik bilgilerinizi girerek giriş yapabilirsiniz.

Sonrasında araçla ilgili birtakım sorular gelmektedir. Aracınızın plaka numarası istenmektedir. Bu bilgiyi de doğru bir şekilde girdikten sonra karşımıza araç hakkında ayrıntılı bir doküman çıkıyor. Buradan araç hakkında merak edilen tüm bilgileri rahatlıkla öğrenebiliriz. Araç hasarlı değil mi, kazası var mı, belgeleri tam mı, ceza borçları var mı gibi pek çok bilgiyi buradan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Tüm bu bilgileri bu siteden öğrenebileceğiniz gibi diğer saydığımız sitelerden giriş yaparak ta rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra araç sorunluysa bundan sonraki işlemleri istediğiniz şekilde yapabilir ve gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Trafiğe çıkmadan önce herkesin bu bilgileri önceden edinerek gerekli işlemleri yapmaları oldukça önem arz etmektedir. Cezai müeyyidelere çarptırılmak, olası kaza durumlarına sebep olmamak ve trafikte güvenli bir yol kat etmek için çok zor olmayan bu işlemleri her sürücünün yapması gerekir. Böylelikle trafikte karşılaşılan sorunların en aza indirgenmesi ve çok daha güvenli bir trafik akışı sağlanması mümkün olmaktadır.

E-Devlet Online İnternet Sitesi Üzerinden Araç Trafik Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ

BİR CEVAP BIRAK