Ana sayfa Araç Araç Uygunluk Belgesi

Araç Uygunluk Belgesi

0
PAYLAŞ

Araç uygunluk belgesi temel olarak araçların karayollarına uygunluğunun kontrol edilebileceği bir uygulama olarak yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber otomotiv sektörü içerisinde de yeniliklere açık ve devamlı gelişebilen bir sektör olarak devamlılığını sürdürüyor. Fakat bu gelişimler yaşandığı sırada yeni araçların karayollarında yer alan varlığı, güvenliği ve çevreye etkileri gibi konular içerisinde bazı kontrollerden geçirilmesi gerekmektedir. Keza ithal edilmiş olan araçların Türkiye karayollarına uygunluğu da her anlamda kontrol edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. Türkiye’de araç ve araç üstü yapılar ile beraber ilgili olan teknik değişiklikler ya da bunlar ile alakalı yapılan tadilat durumları AİTM’ye ( Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik) göre uygulanır. Bu yönetmelik Sanayi Bakanlığı aracılığı ile düzenlenmektedir ve bu konu ile ilgili yer alan kontrolleri sağlaması amacıyla TSE (Türk Standartları Enstitüsü) yetkilendirilmektedir. İthal edilmiş araçlar TASİŞ (Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Tasfiye İşleri Döner Sermaye Genel Müdürlüğü) aracılığı ile AİTM yönetmeliğine göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bu düzenleme konusunda AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesi” ile beraber “Karayolu Uygunluk Belgesi” verilir. Bu belgeler araç projelendirme içerisinde SMM belge sahibi makine mühendisleri aracılığı ile projelendirilip belge düzenlenir. Daha sonra bu belgeler makine mühendisleri tarafından TSE’ye onaylandıktan sonra araç sahiplerine verilmektedir. Peki, araç uygunluğu belgeleri nasıl alınır?

Araç Uygunluk Belgesi Nasıl Alınır?

Özellikle ithal araçlar içerisinde araç uygunluğu belgesi alınması çok önemli bir konudur. Bu belgeler aşağıda verilen resim içerisinde hangi kıstaslarda alınacağı konusunda kısaca bilgi edinebilirsiniz.

 

TSE’nin online internet adresi üzerinde AİTM yönetmeliğince alınacak olan belgeler ile ilgili prosedür yer almaktadır. Bu prosedürün istediği çerçevede belgeler hazırlanması gerekir.

Araç uygunluğu belgesi konusunda istenen evraklar;

  • TASİŞ faturaları
  • Gümrük-vezne alındıları
  • Varsa düzeltme yazıları
  • Trafik şehadetnamesi
  • İthal araç uygunluğu belgesi konusunda istenilen evraklar;
  • Gümrük-vezne alındıları
  • İthalat belgesi
  • Trafik şehadetnamesi
  • Aracın teknik dokümanları
  • Bedelsiz ithalat beyan ya da tahakkuk kağıdı

Tüm bu evraklar makine mühendisleri tarafından eksiksiz bir biçimde hazırlanarak TSE’ye onaylatıldıktan sonra belge alınmaktadır. Doküman örnekleri ve ne şekilde hazırlanacağı ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki linkleri ziyaret ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

TSE Online Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

AİTM Prosedürü

aitm-prosedur

AİTM Araç Uygunluk Belgesi (İthalat) Araç İnceleme Tutanağı

aitm-arac-uygunluk-belgesi-ithalat-arac-inceleme-tutanagi

AİTM Araç Uygunluk Belgesi (İthalat) Kontrol Formu ( N3 Kategori Seyyar Vinçler)

aitm-arac-uygunluk-belgesi-ithalat-kontrol-formu-N3-kategori-seyyar-vincler-kontrol-formu

AİTM Araç Uygunluk Belgesi (İthalat) Müracaat Formu

aitm-arac-uygunluk-belgesi-ithalat-muracaat-formu

AİTM Araç Uygunluk Belgesi (İthalat) Dosya Kontrol Formu İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK