Ana sayfa Araç Araç Üzerinde Haciz Sorgulama

Araç Üzerinde Haciz Sorgulama

0
PAYLAŞ

el araçlar son yıllarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Sıfır araçların fiyatlarının pahalı olması insanları 2. el araç alımına yönlendirmektedir. Bu durumda 2. el araç piyasasında rekabeti arttırmakta ve 2. el araç alım satımlarında araç sahipleri satış üzerinden daha fazla kar elde edebilmek için bazı uyanıklıklar yapmaktadır.

Araçlarındaki eksikleri ve kusurları gizleyerek değerinden daha yüksek fiyata satmaya ve elden çıkartmaya çalışmaktadırlar. Bu gibi durumlar hem araç sahiplerini hem de bizleri kısacası herkesi sıkıntılı durumlara düşürmektedir. Bazı ödenmeyen trafik borçları ya da ödenmeyen ve ödenmediğinden dolayı cezaya girmiş olan motorlu taşıtlar vergisi sonucunda araçlara devlet tarafından haciz işlemleri uygulanmaktadır. Aracın üzerindeki borç tahsil edilene kadar bu haciz işlemi uygulaması devam etmektedir. Aracın üzerinde haciz var ise aracın satılması ve aracın trafiğe çıkartılması yasaktır. Ancak çoğu kişi aracının üzerinde haciz olmasına rağmen aracını trafikte kullanmaya bile bile devam etmektedir. Bazı kişiler ise aracın haciz durumunu gizleyerek bu şekilde araçlarını satma çabasına girmektedir. Haciz durumdan haberi olmayan aracın yeni sahibi ise ruhsatı üzerine aldıktan sonra ortaya çıkan haciz borcuna istemsizce mahkum olmakta ve bu duruma itiraz etme hakkı kanunen bulunmamaktadır. Bu tür durumlara karşı tedbir alarak mağduriyeti en az seviyeye düşürmek amacı ile araç sorgulama sistemleri geliştirilmektedir. Sorgulama sistemleri ile aracın üzerinde bulunmakta olan cezalar tüm detayları ile birlikte ortaya çıkmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden yapılan araç üzerinde haciz sorgulama işlemi aracın üzerinde bulunmakta olan tüm hacizleri görmenize olanak sağlamaktadır.

Araç Üzerinde Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Araç üzerinde haciz sorgulama işlemleri  E-Devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Araç üzerinde haciz sorgulama işlemi ile sorgulama yapılan aracın üzerinde bulunmakta olan tüm hacizler detaylı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için sadece sorgulama yapılacak olan aracın plaka numarası yeterli olmaktadır. Örneğin; ikinci el bir araç satın almak istiyorsanız araç sahibinin verdiği bilgilerle yetinmeyip aracın plaka numarası ile internet üzerinden araç üzerinde haciz sorgulama işlemi yaparak araç hakkındaki tüm bilgilere sahip olabilir ve bu sayede aracı güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Ara ile ilgili haciz sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için araç plakasını mutlaka bilmeniz gerekmektedir. Paylaşmış olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak E-Devlet online sitesine kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Bağlantı linkine tıkladığınızda karşınıza  Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi çıkacaktır. Bu ekranda TC kimlik numaranız ve e- Devlet şifrenizi yazarak giriş işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca mobil imzanız var ise sisteme mobil imza ile de giriş sağlayabilirsiniz. Bu giriş işlemi için de  TC kimlik numaranız ve GSM numaranız ile giriş sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise karşınıza aşağıdaki ekran çıkmaktadır.

Karşınıza çıkan bu ekran üzerinden oklarla belirtilmiş boşluklu yere plaka numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Belirtilen alana plaka numaranızı yazdıktan sonra sorgula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu işlemleri adım adım uyguladığınız takdirde araç üzerinde haciz sorgulama işleminizi başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz. Bu sorgulama ile aracınıza ait tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

E-Devlet  Üzerinden Araç Üzerinde Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ

BİR CEVAP BIRAK