Ana sayfa Araç Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç Vergi Borcu Sorgulama

0
PAYLAŞ

Motorlu taşıt vergisi, karayolları trafik mevzuat ya da yasalarına göre trafik büroları veya şubelerine kayıt ve tescili gerçekleştirilmiş olan taşıtlar; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü içerisinde kayıt ve tescili yapılan helikopterler ve uçak, liman ya da belediyeye kayıtlı yer alan ve tescili yapılmış olan motorlu deniz araçlarının tabi tutulmuş olduğu vergilendirme biçimidir. Araç vergi borcu sorgulama uygulaması, araç sahibi olarak bulunan kişilerin araç ile ilgili vergi borcu detaylarına erişmeleri konusunda en hızlı ve pratik olan bir uygulamadır. Bununla beraber ikinci el oto alım ve satım işlemlerinde, alacak kişinin satın alacağı aracın geçmiş yıllara ait ödenmemiş vergi ya da sigorta borcu yer alıp almadığı bu işlem ile en kısa yoldan öğrenilebilmektedir.

Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç vergi borcu sorgulama uygulaması için gerçek zamanlı olarak hizmet sağlayan resmi kurumlardan bilgi edinebileceği gibi, internet adresleri üzerinden sorgulama işlemleri yapılarak da bu işlem yapabilmektedir.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesinden araca ait herhangi vergi ödeme işlemleri, trafik cezası ya da herhangi bir kural ihlalinden dolayısıyla kesilmiş olan ceza varlığının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. GİB ile beraber yapabileceğiniz Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi sorgulaması yardımı ile vergi borcu sorgulama ya da kredi kartı ile ödeme işlemlerini birkaç dakikada yapabilirsiniz. Bu işlemleri takip edebilir ve araca ait detayları giriş gerçekleştirerek istediğiniz işlemlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Araç vergi borcu sorgulama uygulamasında aşağıda verilen internet sitesi bağlantısına tıklanarak sorgulama işlemi yapılmaktadır. Linke tıklandığı zaman hizmet sayfası karşınıza belirecektir ve açılan sayfada belirtilmiş olan boşluklara ilgili aracın plaka numarası girilerek sorgula tuşuna kolayca tıklanır ve aranılan borç bilgilerine pratik biçimde erişebilirsiniz.

Örnek olarak vermemiz gerekirse linke tıkladıktan sonra karşınıza alt bölümde gibi bir sayfa belirecektir. Bu sayfada bizim ok ile gösterilen ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ya da Kredi Kartı ile Ödeme’ seçeneğine tıklamanız gerekir.

Okla gösterilen yere tıklamanız durumunda karşınıza belirecek olan ekranda okla gösterilmiş alanları doldurduktan hemen sonra ‘Tamam ‘ butonuna tıklamanız gerekir.

Bu işlemleri gerçekleştirildikten sonra Araç vergi borcu sorgulaması ekran üzerinde belirecektir. Çıkan bu sayfada aracınızın vergi borcunu online şekilde kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK