Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Araç Vergi Cezası

Araç Vergi Cezası

0
PAYLAŞ

Düzenli olarak ödenmesi gereken vergiler arasında araç vergisi de yer almaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi olarak da bilinen araç vergisi, araç sahipleri tarafından her yıl devlete ödenmektedir. Hem kara hem hava hem deniz araçları için bu vergi geçerlidir. Yılda bir defa alınan bu vergi, 2 seferde Ocak ve Temmuz aylarında alınmaktadır. Aracın türüne göre vergi türü değişkenlik göstermektedir. Araç yaşı ve silindir hacmi de araç vergi tutarının belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Araç vergisi ödenmediği durumda her ay için araç vergi cezası uygulanmaktadır.

Araç sahipleri, Ocak ayı itibari ile araç vergilerini ödemelidir. Fakat Ocak ayını geçiren araç vergilerine sürücülere ceza kesilerek, vergiye de faiz işlemektedir. Vergi ödenmediği durumunda araç sahibi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gönderilen bir tebligat ile bilgilendirilmektedir. Ceza belirtilen sürede ödenmediğinde kişinin varsa banka hesabına el konulmaktadır. Banka hesabında yeterli para olmadığı veya banka hesabı olmadığı durumlarda ise araca el konulmaktadır.

Araç Vergisi Cezası Ne Kadardır?

 

Araç vergisi ödenmediği durumda geciken her ay için 2016 itibari ile %1.4’lük bir gecikme faizi işlemektedir. Araç yaşına göre ödenmesi gereken miktarlar değişkenlik göstermektedir. Araç vergileri gecikme cezası ile birlikte yüksek meblağları bulabilmektedir.

Bu nedenle araç sahiplerinin ekonomik zorluk çekmemesi için düzenli araç vergisi ödemelerine dikkat etmeleri önemlidir. Gecikme faizi de eklendiğinde tutar büyümekte, bu tutarda ödenmediği durumda aracın bağlanmasına kadar giden sorunlar ile karşılaşılabilmektedir.

Araç Vergi Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK