Ana sayfa Araç Araç Vergi Hesaplama 2017

Araç Vergi Hesaplama 2017

0
PAYLAŞ

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaşamakta olan en az her dört kişiden biri motorlu bir araca sahiptir. Araçların trafikte aktif bir şekilde kullanılabilmesi için ödenen vergiler araç vergileri olarak bilinmektedir ve bu vergiler yıllık olarak ödenmektedir. Bu vergiler zamanında ödenmediği takdirde araç sahiplerine cezai işlemler uygulanmaktadır. Araç vergileri Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere toplamda iki eşit taksit ile ödenmektedir. Ödenmeyen araç vergileri her ay % 1.4 lük faiz uygulanması ile diğer aylara otomatik olarak yansıtılmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisinin ödeme miktarı araçların motor silindir hacmi ve araç yaşına göre belirlenmekte ve her araçta değişiklik gösterebilmektedir. Araç vergilerinin bulunduğu liste zam oranları nedeni ile her yıl değişiklik göstermektedir ve her yıl fiyatlar yeniden belirlenmektedir. 2005 yılından itibaren uygulanmakta olan bir yöntem ile araç vergi ödemeleri daha az miktarlardan gerçekleştirilebilmektedir. Bu duruma göre araç vergi tutarı, aracının kasko değer listesi üzerinde bulunan değerinin %5’inden daha fazla olan kişiler bir alt sınıf üzerinden değerlendirilerek daha az miktarlarda motorlu taşıt vergisi ödemektedir. Bu durumu yakından takip eden araç sahipleri bu kanundan yararlanarak geçmiş yıllarda fazla ödemiş oldukları araç vergilerinin geri iadesi için işlem talepte bulunarak işlem başlatabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için kasko değer listesi ve araç vergisi hesaplama yöntemini kullanıp miktarın belirlenmesi gerekmektedir. Bu işlemleri için araç vergi hesaplaması büyük ölçüde önem taşımaktadır. Vergi iadelerinde yanlış hesaplar sonucunda fazla ödenen vergiler doğru hesaplamalar yapıldığı takdirde geri iade alınabilmektedir.

Araç vergi hesaplama 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.  Araç vergi hesaplama işlemi araç yaşı, motor hacmi ve araç cinsi gibi değerlere bağlı olarak hesaplanmakta ve bunlara bağlı olarak belirlenmektedir. Aracınıza ait vergi borcunu kendiniz de hesaplayabilirsiniz. 2017 yılı güncel araç vergi listesini daha önceki yazımızın içeriğinde sizlerle paylaşmıştık. Bu yazılarda yer almakta olan listelerden yararlanarak vergi hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra dilerseniz, araç vergisi hesaplaması amacı ile oluşturulan online sistemlerden üzerinden de faydalanarak hesaplamişlemlerinizi yapabilirsiniz. GİB’in online internet sitesi üzerinden araç vergi hesaplama 2017 aracı ile hesaplama işleminizi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

2017 Araç Vergi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Araç vergi hesaplama işlemleri yapılırken aracın cinsi, motor hacmi ve aracın yaşı baz alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. Tüm bu faktörlere bağlı olarak vergi tutarları değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden araç vergilerini yıllık olarak hesaplamak büyük ölçüde önem taşımaktadır. Aşağıda paylaştığımız bağlantı linki üzerinden araç vergi hesaplama 2017 işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise belirtilen adımları takip ederek işlemlerinize devam ediniz.

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama uygulamasını kullanırken aracınızın model yılını olarak 2017 yılı olarak belirlemeniz gerekmektedir. Sonrasında ise aç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi bilgilerinin belirtilen alanlara eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Tüm bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra hesapla butonuna tıklayarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Araç vergi hesaplama işlemi ile 2017 yılı araç verginizin hem yıllık toplam tutarını, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı olmak üzere iki taksit için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Araç vergi hesaplama işlemi büyük ölçüde önem taşımaktadır. Yanlış girilen bilgiler yapılan hesaplamaların sonucunun yanlış olmasına yol açabilmektedir. Bu da sizi yanıltarak ödeme sırasında hesapladığınız tutar ile ödeyeceğiniz tutar arasında farklılıklar olmasına sebep olabilmektedir. Kesin sonuç için araç ruhsatından yararlanarak araç vergisi hesaplama işlemlerinizi yapmalısınız. Çünkü aracınızla ilgili doğru bilgilere erişim sağlayacağınız tek yer araç ruhsatıdır.

Araç Vergi Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK