Ana sayfa Araç Araç Vergi Ödeme

Araç Vergi Ödeme

0
PAYLAŞ

Vergi her vatandaşın sorumluluğudur. Araç vergileri, Karayolları Müdürlüğü’nün daha sağlıklı ve güvenli yollar yapmalarını sağlayan kaynaktır. Bu nedenle de her araç için belirlenen araç vergileri zamanında ödenmelidir.

Vergi oranı aracın ne amaçla kullanıldığına, aracın marka ve cinsine göre farklılıklar gösterebilir. Ancak her yıl iki taksitte ödenmektedir. Her yıl ödenen vergilerin daha kolay şekilde yapılabilmesi için devlet, bazı düzenlemeler yaparak çalışmaktadır.

Devlet tarafından yapılan bu çalışmalar neticesi motorlu taşıtlar vergisi online olarak, yerinden bile kalkmadan ödenebilmekte ve aynı şekilde borç sorgulama gibi işlemler de yapılabilmektedir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenebilir?

e-Devlet kanalı ile motorlu taşıtlar vergisi ödenebilir.

Öncelikle e-Devlet web sitesinden online olarak yapılacak her işlem için gerekli olan e-şifre sahibi olunmalıdır. PTT’den bir kez olmak üzere alınan e-şifre ile kişiye özel e-Devlet kapısı açılacaktır.

Bu ortamda son yapılan düzenlemelere göre kişiler sadece kendi adına kayıtlı araçlar ile ilgili bilgilere ulaşabilmektedir. Bu da herkesin online olarak ancak kendi vergisini ödeyebileceği anlamına gelir. Plaka ile sorgulama yapılarak, sistem tarafından istenen bilgiler tek tek girilir.

Sistemin istediği tüm bilgiler girildikten sonra kişinin kendi adına kayıtlı olan aracın motorlu taşıtlar vergisi zaten ekrana yansır. Bu noktada tek yapılması gereken ödemenin hangi hesaptan yapılacağının belirlenmesidir. Kredi kartı ile ödeme yapmak da seçenekler arasında yer almaktadır. Böylece basit birkaç adım ile araç vergi ödeme işlemi gerçekleşmiş olur.

Online olarak ödeme işlemi yapıldığında akılda tutulması gereken nokta şudur: İşleminizin yazılı bir örneğini yani dekontunu yazıcıdan mutlaka alın.

Araç Vergi Ödeme işlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK