Ana sayfa Araç Araç Vergi Sorgulama Plaka

Araç Vergi Sorgulama Plaka

0
PAYLAŞ

Araç vergisi diğer bir ifade ile Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak bilinmekte olan vergi; araçların trafiğe çıkabilmeleri için her motorlu taşıtın ödemek zorunda olduğu yıllık vergilerdir. Vergilerin ödenmemesi durumunda araç sahiplerine kanunen cezai işlemler uygulanmaktadır.

Bu vergilerin ödenmesinde vatandaşlara avantaj sağlanabilmesi için vergi yılda 2 eşit taksit ile tahsil edilmektedir. Bu vergi ödemeleri her yılın Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleştirilmektedir. Bu vergiler zamanında ödenmediği takdirde Trafik Kanununca gecikmenin yaşandığı her ay için % 1.4 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır ve araç % 1.4 oranına kadar vergiye faiz ilave edilmektedir. İkinci bir taksit ödenmek istenince ise ilk olarak araç sahibinden gecikme faizli eski vergi borcu tahsil edilmekte ardından ise yeni vergi taksiti tahsil edilmektedir. Tüm bu sebepten dolayı araç vergilerinin zamanında aksatılmadan ödenmesi gerekmektedir.

Araç vergilerinin miktarları her yıl farklılık gösterebilmektedir. Araç vergilerinin tutarları belirlenirken araçların motor silindir hacmi ve yaş aralıkları göz önünde bulundurularak bu durumlara göre fiyat belirlenmektedir. Her yıl enflasyon ile paralel olarak gelmekte olan zamlar ile miktarında değişiklikler meydana gelmektedir. Bazı araçlarda ise araç vergileri araçların taşıyabileceği azami yük ağırlığı ve yolcu kapasitelerine göre de farklılık göstermektedir. Araç vergileri her yıl değişiklik gösterebildiği için her yıl ödemeniz gereken vergi tutarı farklılık gösterebilmektedir. Teknolojinin geliştirilmesi ile birlikte ilerleyen sistemler ile aracınıza ait olan vergi borcunu kolay ve hızlı bir şekilde sorgulayarak ne kadar vergi ödeyeceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Vergi sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey ise sorgulama yapmak istediğiniz araca ait plaka numarasıdır.

 

Maliye bakanlığı tarafından araç ve araç vergileri ile birebir ilgilenilmesi için oluşturulmakta olan Gelir İdaresi Başkanlığı  ve bu kurumun online internet sitesi sorgulama ile ilgili hizmet sağlamaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden araç vergilerini ile ilgili tüm işlemlere kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi üzerinden araç vergi sorgulama plaka işlemlerinin nasıl gerçekleştiği konusunda bilgi aktarımı yapacağız. Sizin için paylaşmış olduğumuz site üzerinde verilen görseller ile destekli yazımızı adım adım takip ederek işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Vergi Sorgulama Plaka Nasıl Yapılır?

Araç vergi sorgulama işlemleri de teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte kolayca işlem yapılabilir ve herkes tarafından kullanılabilir bir hale gelmiştir. Bu işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde kolayca ve hızlıca hiçbir kuruma gitmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. Araç vergi sorgulama plaka ile işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için ilk olarak aşağıda verilmekte olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu bağlantı linki ile siteye erişim sağlayabilirsiniz. Giriş işlemlerinizden sonra ise karşınıza aşağıda belirtilen ekran görüntüsü gelecektir.

Araç vergisi sorgulama plaka işleminizi gerçekleştirebilmek için; resim üzerinde belirtildiği gibi oklarla belirtilmiş alanlara aracınızın plaka numarasını yazınız. Eğer aracınız özel plaka ise evet seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Ardından TC. Kimlik No. ve aracınızın tescil tarihinin bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Son işlem olarak ise tamam butonuna tıklayınız ve işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

Karşınıza gelmekte olan ekran üzerinden ödemeniz gereken toplam araç vergisi borcunuzu ve tüm detayları görebilirsiniz. Ayrıca;

Aracınızla İlgili Kimlik Bilgileri,

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Bilgileri,

Trafik Para Cezası,

Borç Bilgileri,

Tüm Tahsilat Bilgilerine de kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK