Ana sayfa Araç Araç Vergisi Sorgulama Plaka İle

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İle

0
PAYLAŞ

Motorlu taşıtlar vergisi her motorlu aracın zorunlu bir şekilde yıllık olarak ödemesi gereken vergilerdir. Motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerinden yılda bir defa iki eşit taksit olmak üzere tahsil edilmektedir. Aracınızın cinsi, motor hacmi ve yaş bilgilerine bakılarak motorlu taşıtlar vergisi ücreti her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir. Verginin ödenmemesi durumunda araç sahibine cezai işlem uygulanmaktadır. Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini zamanında ödenmediği takdirde; ceza olarak gecikmenin yaşandığı her ay için %1.4 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Eskiden araçların vergi ödemelerini yapabilmek için vergi dairelerini gidilirken günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve internetin yaygın bir şekilde kullanılması ile birlikte motorlu taşıtlar vergi ödemeleri internet üzerinden online olarak kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Araç sahipleri Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi üzerinden araçlarının MTV ödeme işlemlerini kredi kartı bilgileri ile gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Motorlu araç vergisi borcunu ödemeden önce ödeme zamanını öğrenmek, size ait eski vergi borcu bilgilerine erişim sağlamak, ya da gecikmiş vergi borçlarınızın durumu ve gecikme faizleri ile ilgili tüm bilgileri almak amacı ile araç vergisi sorgulama işlemlerini internet üzerinden mutlaka yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere araç vergisi sorgulama plaka ile nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda bilgi aktarımı yapacağız.

Araç Vergisi Sorgulama İşlemi Plaka İle Nasıl Yapılır?

Araç vergisi sorgulama işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu site üzerinden aynı zamanda araç vergilerinin miktarı, sorgulama ve tüm borç ödeme işlemleri de kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Araç vergisi sorgulama işlemlerinizi plaka bilgileriniz ile gerçekleştirebilmeniz için yazımızda paylaştığımız bilgileri adım adım takip etmeniz gerekmektedir. İşlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için ilk olarak aşağıda bulunmakta olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Ayrıca aracınız ile ilgili olarak kimlik bilgileri, motorlu taşıtlar vergisi borç bilgileri, trafik para cezası, borç bilgileri, tüm tahsilat bilgilerine de bu ekran üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

 

Ayrıca vergi sorgulama işleminizi gerçekleştirebileceğiniz internet sayfası üzerinden vergi sorgulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra dilerseniz vergi borcunuzu ödeme işleminizi de bu site üzerinden online bir şekilde hızlıca ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz. GİB internet sitesi üzerinden vergi ödemelerinizi saat 02:00 – 22:00 aralığında gerçekleştirebilirsiniz. Site üzerinden ödeme işlemleri sadece kredi kartı ile yapılmaktadır. Vergi ödemelerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden sağlayabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankaların listesine aşağıdaki kısımda paylaşılmakta olan bağlantı linki üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. MTV ödeme sayfası üzerinden de aracınızın plakasına ait geçmiş yıllara ait tüm ödemeler de detaylı bir şekilde görüntülenebilmektedir.

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İle Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergisi Ödeyebileceğiniz Bankaların Listesi

Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları
Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS
Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard
İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard
Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard
HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard
Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard
TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)
Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard
Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard
Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard
Türkiye Finans; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK