Ana sayfa Araç Araç Vergisi

Araç Vergisi

0
PAYLAŞ

Araç vergisi trafik içerisine çıkan her türlü araç için devlete yıl içerisinde en az 2 kere aracın model türüne göre belli miktarda para ödenmesidir.

Hangi Araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemez?

Türkiye’de bazı araçların MTV ödemesi gerekmiyor. Bu araçların özel nedenleri vardır. Bu araçlar şunlardır;

 

Genel bütçeye dâhil olarak belediyelere ait olan taşıtlar, Kızılay’a tescil ettirilen araçlar, karşılıklı olmak şartı ile yabancı konsolosluklara ait bulunan memurlara ait taşıtlar, % 90 ve daha fazla özrü yer alan vatandaşlara ait taşıtlar ve hurdaya çıkan araçlardır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre Hesaplanır?

Araç vergisi ilk olarak, sahip olunan araçların cinsine göre kanunda belirtilmiş olan tarifelere göre belirlenmektedir. Ödeme gerçekleştirmek için vergi dairesine gittiğinizde araçların yaşı veya silindir hacmi belirlenerek bu tarife üzerinde belirtilen oranlarda belirlenen olan vergi tutarı sistemde karşınıza çıkıyor.

Araç Vergisi Hesaplama İşlemi Nasıl Olur?

Taşıt vergisi hesaplama işlemleri internet üzerinden pek çok işlemimizi yaptığımız gibi anlatacağımız şekilde kolayca yapabilirsiniz. İlk olarak yazının sonunda verilen linke tıklayınız. Önünüze çıkacak olan sayfada sizden sahip olduğunu aracın tipi, yaşı ve silindir hacmi istenmektedir. Bu bölümleri aracınıza ait doğru bir şekilde bölümden seçiniz. Daha sonra ise tamam butonuna tıklayınız. Tamam, butonuna tıkladıktan hemen sonra sayfanın alt bölümünde aracınıza ait vergi ücreti karşınıza çıkmaktadır.

Araç Vergisi Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK