Ana sayfa Araç Araç Vize Sorgulama

Araç Vize Sorgulama

0
PAYLAŞ

Araç kullanırken trafikte sorun yaşamamak adına ilk şart sürücünün dikkatli olması ve trafik kurallarına uymasıdır. İkincisi de aracın sorunsuz olmasıdır. Aracın sorunsuz olması için belli aralıklarla bakımının yapılması ve aynı zamanda trafikte sorun yaşamamak için sorgulama işlemlerinin yapılmasıdır.

Trafikte ceza almamak adına araç sorgulama işlemlerinin belli aralıkları yapılması şarttır. Ceza işlemleri olmaması için araç muayenesi yani aracın vizesinin yaptırılması gerekli bir davranıştır. Araç vizesi işlemleri için ise belli süreler gerekir. Bu süreleri şu şekilde ifade edebiliriz.

  • Resmi ve aynı zamanda binek araçlar ilk üç yık geçtikten sonra iki yılda bir olmak şartıyla vizeleri yapılır.
  • Şahsa ait olmayan tur, minübüs, kamyon gibi araçların vize işlemleri ise ilk yıl geçtikten sonra her yıl yapılmalıdır.
  • Motosikletlerin vizeleri 3. Yılım sonunda iki yılda bir yapılır.
  • Traktörlerin de 3, yılın sonunda üç yılda bir vizeleri yapılır.

Araç vizesinin anlamı araç muayenesidir. Yani aracın trafiğe çıkması için gerekli şartları taşımasıdır. Bir çeşit izindir. Muayene olmayan araçların trafiğe çıkması kurallarca yasaktır. Araç vize sorgulama işlemi yaparak muayene tarihleri hakkında bilgi alırsınız. Böylece vize süresi geçmeden ceza almanız önlenmiş olur. Araç vizesi sorgulama işlemini internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu işlemi de iki şekilde yapabilirsiniz.

  1.  Tüvtürk sitesinden sorgulama yaparak
  2.  E-Devlet sitesinden sorgulama yaparak
 

Tüvtürk Araç Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüvtürk resmi internet sitesine girerek vize sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Alttaki linkten giriş yapabilirsiniz. Ekranda plaka no yazan yere aracın plakasını yazdıktan sonra aracın muayene numarasını ve güvenlik kodunu yazdıktan sonra sorgula demeniz yeterlidir. Karşınıza detaylı muayene bilgileri çıkacaktır.

Tüvtürk Araç Vize Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E- Devlet Araç Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu sistemden giriş yapabilmek için öncesinde E-Devlet şifrenizin olması gerekir. E- Devlet şifresini postaneden edinebilirsiniz. 2TL ödeyerek E-Devlet şifresini rahatlıkla edinebilirsiniz. Şifre edindikten sonra alttaki linke tıklayarak kimlik doğrulaması yapmanızdır. T.C kimlik ve E-Devlet şifrenizi girdikten sonra ekranda yer alan bilgileri girdikten sonra araç sorgulama muayeneniz bitmiş olur.

Araç Vize Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK