Ana sayfa Araç Araç Vize Ücreti

Araç Vize Ücreti

0
PAYLAŞ

Araç vizesi trafiğe çıkabilmek için yapılması zorunlu olan bir uygulamadır. 2918 sayılı olarak bulunan Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi uyarınca araç muayene işlemleri, motorlu ve motorsuz bulunan araçların trafikte bulunabilmesi adına teknik bakımdan yeterli düzeyde yer alıp almadığının tespitinin yapılması amacıyla yetkilendirilmiş yerlerce yapılan kontrol işlemleridir. Bu kontrollerin amacı ise bir aracın kendisi bakımı konusunda olsun trafik içerisinde seyir halinde olmasından dolayı diğer sürücüler için olsun güvenliğe uygunluğunun tespitinin gerçekleştirilmesidir. Bu kontroller belirlenmiş olan alanlarda araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Araçlarda yer alan kusurlardan kaynaklı trafikte bulunması muhtemel kazalarda azalma olması amaçlanır. Bu yüzde trafikte çok daha güvenli bir ortamın oluşmasına katkı sağlar. Sadece bununla da kalmayarak bu muayene uygulamasının rutin olarak yapılıyor olması araçların ömrünün uzayabilmesinde ve bu sayede değerinin düşmemesine katkı sağlıyor. İşte yapılmış olan bu muayeneler üzerinden olumlu bir sonuç çıktığı zaman verilmiş olan belge araç vizesi olarak da isimlendirilir. Kısaca söylemek gerekirse araç muayenesi aynı zamanda araç vize hizmetidir. Bu işlem için belirli bir oranda para ödenir. Bizde bu yazımız içerisinde sizlere araç türüne göre belirlenmiş olan araç vize ücreti hakkında bilgiler sunacağız.

Araç Vize Ücreti Ne Kadardır?

Güncel olarak belirlenen araç vize ücreti aşağıda belirtilen şekildedir.

 

Kamyon, Otobüs, Çekici ya da Tankerler için belirlenmiş olan araç vize ücreti 267,86 TL’dir.

Kamyonet, Otomobil, Özel Amaçlı Taşıt, Minibüs, Arazi Taşıtı, Römork ya da Yarı Römorklardan istenen araç vize ücreti 198,24 TL’dir.

Motosiklet, Traktör (Römorklu ya da Römorksuz) ve Motorlu Bisikletler içinse 101,48 TL talep ediliyor.

Yapılacak olan bu fiyat koşullarında KDV dâhil olup ödemelerin nakit şekilde yapılması isteniyor. 2918 sayılı bulunan Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesinde bulunan muayene süresinde gecikme bulunan araçlar için alınacak olan ücretler değişiklik gösteriyor. Geciktiği her ay içerisinde %5 oranında daha fazla para ödenmesi gerekiyor. Muayene işinden olumsuz sonuç alan bir araç eksikleri giderip bir ay içerisinde tekrar geldiğinde muayene ücreti talep edilmiyor. Bu yüzden can güvenliği bakımından araç muayenelerinde gecikme durumunun yaşanmamasına ve muayenesiz araçla trafiğe çıkmamaya önem verilmesi gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK