Ana sayfa Araç Araç Vize

Araç Vize

0
PAYLAŞ

Araç vizesi araçların trafiğe çıkartılabilmesi için kanunen yaptırılması zorunlu olan bir işlemdir. Trafik kanunu tarafından belirlenmekte olan bu esaslar ile; araç vizesi, motorlu ve motorsuz araçların trafikte aktif bir şekilde seyir halinde bulunabilmesi için teknik bakımdan yeterli bir düzeyde olup olmadığının tespit edilmesi amacı ile yetkilendirilmiş yerlerce yapılmakta olan genel kontrollerdir. Genelde çoğu insan araç vizesini araç muayenesi ile karıştırmaktadır. Ancak belirli kesimlerde araç muayenesi ile araç vizesi aynı tanım içerisinde kullanılmaktadır. Araç muayenesi için; araba vizesi, vize tescili, vize kaydı, araba muayenesi, araç vizesi gibi pek çok tanımlamalar da insanlar tarafından farklı farklı kullanılmaktadır. Temel olarak kullanılmakta olan bu ifadeler araç muayenesi ile bağlantılı olan ifadelerdir. Araç muayenesi tamamlandıktan sonra geri kalan tüm işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Araçların daha uzun süreli kullanılması için araç muayenesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü araç muayenesi ile birlikte araçların bakım ve onarımları düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Araçların bakımlı ve güvenli olması için araç muayenelerinin yaptırılması kanunen zorunlu bir hale getirilmiştir. Her ara aylık olarak muayene yaptırmak zorundadır. Araç muayenelerini zamanında yaptırmayan araç sahiplerine yüksek oranlarda cezai işlemler uygulanmaktadır. Ancak cezalar araç sahibi tarafından ödenmez ise faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu duruma örnek verecek olursak son muayene tarihi geçen aracı yeni muayene yaptırmak için muayene istasyonuna giderken, muayenenin geçmiş olduğu süre miktarı hesaplanır ve geçen her ay için %5 oranında gecikme faizi uygulaması gerçekleştirilir ve geciken her borç miktarı bir ay sonraki ay üzerine tamamlanır. Tüvtürk muayene istasyonları devlet tarafından yapılmaktadır. Bunun sebebi ise araç muayenelerinin tek bir yerden yapılmasının sağlanmasıdır. Araç sahiplerinin düzenli bir şekilde muayene istasyonlarına giderek araçlarının muayenesini zamanında yaptırması gerekmektedir. Araç muayenesinin yapılması hem araç için hem de sürücü ve trafik üzerindeki diğer yayaların can ve mal güvenliğinin sağlanması için büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Araç Vizesi Ne Demektir?

Araç vizesi araçların trafikte yer aldıkları sürece yapılması gereken önemli bir uygulamadır. Araç vize tescil işlemlerinin yaptırılabilmesi için araç muayenesinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve muayenenin eksiksiz bir şekilde tamamlandığına dair bir belge olması gerekmektedir. Aracın muayene sonucunda sorun var ise ya da eksiklikler var ise araç vizesine başvuru işlemleri kabul edilmemektedir. Araç vizesinin kabul edilmediği durumlarda 2.kez vize için başvuru işlemi yapılırsa iki kere vize tescilli araç muayenesi ücreti tahsil edilmektedir.

 

Tüvtürk ‘ün araç vize işlemlerini gerçekleştirmek için belirlediği 2017 yılı ücretleri de aşağıda belirtildiği gibidir;

Araçların muayene ücretleri 2016 yılında yukarıda belirtildiği gibi uygulanmaktadır. Aracınızı trafiğe çıkarmak ve trafikte aracınızı kullanabilmek için ilk olarak araç muayene işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmanız gerekmektedir. Araç muayene işlemlerin tamamı aynı zamanda bir nevi araç vize işlemlerinin de kapsamı altında yer almaktadır. Muayene işlemleri tamamlandıktan sonra muayene ile ilgili olarak bir rapor verilmektedir. Verilen bu rapor ile birlikte araç vize tescil işlemlerinizi yaparak aracınızı gönül rahatlığı ile sıkıntısız bir şekilde trafiğe çıkarabilirsiniz ve aracınızı aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Araç Vize İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK