Ana sayfa Araç Araçlarda B Segmenti Ne Demek?

Araçlarda B Segmenti Ne Demek?

0
PAYLAŞ

Araçlarda b segmenti ne demek adlı yazımızın içeriğinde öncelikle ilk olarak öncelikle aracın tanımını ve tarihçesine göz atarak konu itibari ile size daha çok bilgilendirme sağlayacak içerikler yer almaktadır.

Çünkü segmentlerin ortaya çıkış sebeplerindeki en önemli faktörlerden biri de araç yakıt kalitesi ve diğer konulardan oluşmaktadır.

Araçlarda b segmenti ne demekten kastımız aracın günümüze kadar nerelerden geçip bu halini aldığını açıklamak ve size araçlarda b segmenti ne demek? sorusunun cevabı hakkında gerekli tüm bilgilendirmeleri yapmaktır.

 

Otomobiller en önemli teknolojik buluşlardan birisidir. Otomobillerin tarihi 19. asırda enerji kaynağı olarak buharın kullanılması ile birlikte başlamakta ve içten patlamalı motorlarda petrolün kullanılması ile de tüm dünya üzerinde hakim olmakta ve günden güne yaygınlaşmaktadır. Son Zamanlarda muadil enerji kaynakları ile kişisel motorlu taşıtların üretilmesi konusunda gerekli çalışmalar hızlandırılmıştır.

Araba, meydana çıkışından itibaren bu zamana kadar gelişmiş ülkelerde birey ve yük taşımacılığı ile alakalı herkesim ve her çeşit araba kullanmayı kabul görmüştür. ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra araç endüstrisi en gösterişli endüstri kollarından birisi olmuştur ve bu yönde büyük başarılar sağlamıştır. Otomobil sayısı 1907 yılında 250.000 durumda, 1914 yılında Ford Model T’nin piyasaya çıkması ile 500.000’e ulaşmış bulunmaktadır. Ancak 2. Dünya Savaşı başlamadan hemen önce bu sayı 50 milyonun üst sınırına kadar ulaşmış bulunmaktadır. 2. Dünya Savaşının sonrasında ise geçmiş olduğumuz son otuz yıl içerisinde araba sayısı bu rakamın 6 katına çıkmış ve 1975 yılında ise araç sayısı 300 milyona ulaşmış bulunmaktadır. Yaşam süresinde senelik olarak araba yapımı 2007 yılında 70 milyonu aşmış bulunmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar insanların kendi varlıklarına ve gelişmelerine uyum sağlamışlardır. Tekerleğin icadından bu güne kadar ise bu alanda bir sürü gelişme ve yenilikler yaşanmıştır. Sanayi devriminden sonra insanlar buhar makineleri ile çalışan araçlar keşfetmiştir. Tüm bu gelişmeler olduğu gibi kalmayıp beraberinde günden güne yeni gelişmeler eklenerek ve insanoğlu buhar ile çalışan arabaların ihtiyaca göre değerlendirme ve sınıflandırmalarına tabi tutmuştur. Bu sebeplerden dolayı araçlar ile ilgili olarak bazı düzenlemeler, fiyat farklılıkları, araç değer durumları göz önünde bulundurularak araç firmaları kişilerin kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak araç üretimine başlamıştır. Otomobil segmentleri toplumun özellikle ABD için yaygınlaşan ihtiyaç kadarının üretme sebeplerdir.

Bu dönemlerde ise araç segmentleri bizim vermiş olduğumuz segment tabiri ile sınıflara ayrılmaktadır. Araçlarda b segmenti ne demek? sorusu bu şekilde açıklanmaktadır.

Otomobiller birbirleri ile kolay bir şekilde karşılaştırılabilmesi amacı ile kendi aralarında farklı sınıflara ayrılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin aksi şeklinde Avrupa ülkeleri düzeyinde bu konu ile alakalı tespit edilip veya edilen herhangi bir kural veya yönetmelik yer almamaktadır. Motorlu taşıtların sınıflandırılması yapılırken sınıflar marka ve modellerin kıyaslanması yöntemi ile tanılandırılarak yapılmaktadır. Bu duruma örnek verecek olursak Volkswagen Polo, Golf ve aynı şekilde Passat iç hacim ve boyut farklılıkları  sebebi ile farklı sınıflar ve farklı kategoriler içerisinde yer almaktadır.

Araçlarda B Segmenti Nedir?

Araçlarda b segmenti ne demek? B segmenti araçlar A segmenti araçlardan daha büyük araçlar oldukları halde küçük otomobil sınıfında yer almaktadır. B segmentli araçlar uluslararası tabiri ile small olarak  ifade edilmektedir. Aynı segmentte yer almasına rağmen diğer araçlar ile bazı farkları olmaktadır. Bu duruma örnek verecek olursak sedan tipli araçları veya hatchback araçlar bu duruma en güzel örnektir. Her otomobil üreticisi bu segmentleri kendi bünyesi içerisinde bulunmakta olan tasarım ekibi ile belirlemektedir.

Bizim yazımızdaki anlatımımız ile birlikte ve farklı olması nedeni ile araçlarda b segmenti ne demek ? sorusunu internet üzerinden çeşitli arama motorlarında  sorguladığınız zaman ekranınıza araçlarda b segmenti ne demek? sorusu ile alakalı olarak pek çok makale çıkacaktır. Çünkü araçlarda b segmenti ne demek? Sorusuna karşılık her marka ve her kuruluşun segment ayrımı olması nedeni ile karşınıza bir sürü örnek olarak verilmiş araçlarda b segmenti ne demek? sorusunun cevabı farklı farklı seçenekler ile çıkacaktır.

Genel olarak araç b segmenti modelleri ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Hyundai Getz
 • Honda Jazz
 • Chevrolet Kalos
 • Fiat Punto
 • Dacia Logan
 • Seat Exeo
 • Hyundai Accent
 • Hyundai Era
 • Hyundai i20
 • Ford Fiesta
 • Fiat Albea
 • Fiat Palio
 • Nissan Micra
 • Peugeot 206
 • Smart Forfour
 • Toyota Yaris
 • Volswagen Polo

BİR CEVAP BIRAK