Ana sayfa Araç Araçlarda C Segmenti Nedir?

Araçlarda C Segmenti Nedir?

0
PAYLAŞ

Otomobillerde aralarında kolay ayrıştırabilinmesi için farklı kategorilere ayrılır. Araçların kolay ayrıştırabilinmesi için otomobil endüstrisi otomobilleri A – B – C – D – E – F segmentlerine ayırmıştır. Otomobil sektöründe aracın segmentleri aracın boyutuna, aracım çekiş tipine ve iç hacmine, aracın kullanım amacına aynı zamanda fiyat ve performansı belli eder. Ülkemizde ve ABD’de bu segmentleri belli eden bazı belli başlı kurallar varken Avrupa ülkelerinde bu tarz araç segmenti belirleyen kurallar yoktur. Otomobil sınıflandırmasında ise bilinen markaların ve modellerin kıyaslanmasıyla oluşur. Araç üretici firmaların modelleri arasındaki hacim ve boyut farkları o modellerin farklı segmentlerde olmasına sebep olmaktadır. Araç üreticileri her modelleri farklı kullanıcılar tarafından terci edilen araçlar ürettikleri için her segmentte farklı modeller karşımıza çıkar.

Araç segmentlerinin hepsi yani A – B – C – D – E – F segmenti araçlar binek otomobil olarak geçiyor. Bu segmentlerin dışında araçlar orta segment, üst segmen ve alt segment olarak da sınıflandırabiliyorlar.

Araç Segmentleri Nedir?

Araç segmentlerini kısaca yazımızda açıkladık. Araçların boyutlarına göre veya kullanım şekillerine göre sınıflandırıldığını belirttik. Araç segmentleri ve kısaca açıklaması şu şekildedir:

 

-A Segment araçlar: Mini arabalar olarak geçer.

-B segment araçlar: Küçük arabalar olarak geçer.

-C segment araçlar: Orta arabalar olarak geçer.

-D segment araçlar: Büyük arabalar olarak geçer.

-E segment araçlar: Yönetici arabalar olarak geçer.

-F segment araçlar: Lüks arabalar olarak geçer.

-S segment araçlar: Spor coupe otomobil modellerinin segmentidir.

-M segment: Çok amaçlı otomobiller olarak geçer.

-J segment: Spor otomobiller olarak geçer.

Ülkemizde günümüzde en çok kullanılan araç tipi B segment araçlardır. Trafikte B segment araçlarla sık sık karşılaşırız. Bunun ana sebebi ise ülkemizdeki insanların gelir seviyesinin genellikle B segment araçlara sahip olabilecek düzeyde olmasıdır. Aynı zamanda B segment araçların ihtiyaçları kolaylıkla karşılanabiliyor. Bu durumda ülkemizde yaşayan insanların bütçesini çok fazla sarsmıyor.

Araç segmentleri arasında en küçük araçlar A segment olarak geçen arabalardır. A segment araçlar, basic, mini car, city car, economy car ve şehir arabası gibi isimlerle de anılır. Diğer araçlarla kıyasladığımız zaman oldukça küçük araçlar olduğunu görebiliriz. Ülkemizde pek rastlayacağımız araba segmentidir diyebiliriz.

C Segment Araç Nedir?

C segmenti araçlar small family car olarak da isimlendirilir. Genellikle bu araç segmentindeki araçlar aile arabası olarak geçer. C segmenti araçlar alt orta sınıf araçlar olarak geçer. C segment araçlar ülkemizde B segmenti gibi en çok kullanılan araçlardır. C segmenti araçlar ortalama bir aile için yeterli olacak araç şekilleridir. Bu segmentteki araçlar ülkemizde B segmenti araçlar kadar çok satılmaktadır. B segment araçları ufak bulup saha ferah bir araca ihtiyaç duyan kişiler B segmentindense C segmentini tercih etmektedir. Ülkemizde genellikle C segment araçların sedan olabileceği düşünülüyor. Fakat bazı otomobil üreticileri bu düşünceyi yıkarak sedan olmayan C segment araçlarda ürettiler.

C segmenti araç üreten birçok otomobil üreticisi bulunmaktadır. Bu üreticilere ve modellerine örnek verecek olursak; BMW 1 serisi, Audi A3, Fiat Stilo, Citroen C4, Honda Civic, Ford Focus, Hundai Accent Era, Peugeot 307, Opel Astra, Renault Megane sedan, Renault Megane HB, Volkswagen Golf, Volkswagen Jetta, Renault Fluence, Mitsubishi Lancer, Renault Megane, Hundai i30,Kia Cee’d, Peugeot 308, Mazda 3, Hundai Elantra, Kia Cerato, Dacia Logan, Toyota Auris C segmenti araçlara verilebilecek örneklerdir. Bu araçların dışında birçok otomobil üreticisi farklı modellerde C segment araçlar üretmektedir.

BİR CEVAP BIRAK