Ana sayfa Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Sorgulama

Askerlik Sorgulama

0
PAYLAŞ

Askerlik durum sorgulama işleminizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Bu sistem üzerinden askerlik ile ilişiğiniz olup olmadığına dair belge alabilirsiniz. Ülkemizde yasalar gereği erkekler 20 yaşına geldikleri zaman mutlaka askerlik yapmaları gereklidir. Erkekler 20 yaşına girdiğinde kişinin evine askerlik şubesi tarafından bir zarf yollanmaktadır. Zarfın içerisinde kişinin muayene olması gerekli olan askerlik şubesi belirtilmektedir. Aradan birkaç ay geçtiğinde kişi daha önceden muayene olduğu askerlik şubesine giderek sülüs alır. Sülüs aldıktan sonra kaça kaç olduğunuz,  nerede askerlik yapacağınız ve tertibiniz hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Askerlik durum sorgulama işlemlerinizi yapmak sizin için önemli bir yer tutacaktır. Bazı kurum ve kuruluşlar erkeklerden askerlik ile ilişiğinin olup olmadığına dair bir belge isterler. Askerliğiniz ile ilişiğinizin olup olmadığını belirtmekte olan bu belge için askerlik şubesine giderek bu belgeyi almanıza gerek yoktur. Çünkü vatandaşlar E-Devlet sistemi üzerinden askerlik durum sorgulama işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedirler.

Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Askerlik durum sorgulama işlemleriniz için E-Devlet sistemini kullanmanız gereklidir. E-Devlet sistemi üzerinden alacağınız bu belgeyi resmi bir evrak olarak da kullanabilirsiniz. E-Devlet sistemini kullanabilmeniz için size ait olan bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer size ait olan bir E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine giderek 2 lira ücret ödediğiniz takdirde şifrenizi alabilirsiniz.

Bu sistemden işlem yapabilmek için size ait olan bir E-Devlet şifreniz varsa askerlik durum sorgulama işleminiz için sizinle paylaşmış olduğumuz bu yazının sonunda yer almakta olan bağlantı adresine tıklayınız. Açılan ekran üzerinde sizinle aşağıda paylaşmış olduğumuz resim şeklinde sayfanın çıktığına emin olmalısınız. Ardından resim üzerinde sizi bilgilendirmek için işaretli olan alanda bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu tıklayınız.

“Kimliğimi Şimdi Doğrula”  butonunu tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranızı ve size ait olan E-Devlet şifresin eksiksiz bir şekilde sisteme girmelisiniz.

Bilgilerinizi tam olarak sisteme girdikten sonra askerlik durum sorgulama işlemleri için aynı ekran üzerinde “Sisteme Giriş Yap”

Askerlik durum sorgulama işleminizi yapabilmek için E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifresi kullanarak istediğiniz hizmete ulaşmış olursunuz. Görsel olarak görmüş olduğunuz belgeyi başvurularınızda veya farklı işlemlerinizde bir belge olarak kullanmak istiyorsanız bu sayfanın çıktısını da alabilirsiniz.

Askerlik Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK