Ana sayfa Su Faturası Sorgulamaları ASKİ Fatura Sorgulama

ASKİ Fatura Sorgulama

0
PAYLAŞ

Belediyeler, hizmet verdikleri ilin şartlarını daha iyi bir hale getirmek ve o ilde yaşayan vatandaşlara en iyi biçimde hizmet vermeyi amaçlayan kurumlardır. Bilindiği gibi yaşamın kaynağı olan su, belediyeler ve belediyelerce yetkilendirilen kuruluşlar tarafından dağıtılmaktadır. Ankara ilinde Faaliyet gösteren Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi, Ankara’da yaşayan vatandaşların su ile ilgili tüm işlemlerini kapsamaktadır. ASKİ kullanılan suların doğaya dönüşümünü sağlayan bir kurumdur.

Tüm vatandaşlar gün içinde su kullanmaktadır. Günü geldiğinde de bu kullandıkları suların faturalarını ödeyerek görevlerini yerine getirmek zorundadırlar. Aksi halde su kesimi meydana gelebilir. Hiç kimse de bu durumla karşılaşmak istememektedir. Bunun için de fatura sorgulama oldukça sık yapılan bir işlemdir. Fatura sorgulamanın iki yolu vardır. İlk yol uzun ve zahmetli bir yoldur. Belediyelerin su dağıtımı ve faturalandırılması konusunda yetkilendirdiği kuruluşlara ya da bu kuruluşlar ile ortak çalışan sorgulama noktalarına giderek fatura sorgulaması gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlem zaman kaybına neden olduğu için çok da fazla tercih edilmemektedir. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte fatura sorgulama işlemi sanal ortam üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı. Bu da hem kullanıcıları rahatlattı hem de kurumların iş yükünü azalttı.

ASKİ, Ankara’da yaşayan vatandaşların sularını dağıtmakta ve faturalandırma işlemini de yapmaktadır. Online olarak ASKİ fatura sorgulama uygulaması üzerinden hizmet vermektedir. Böylece Ankara ilinde yaşayan vatandaşlar hiç sıkıntı çekmeden borçlarının sorgulamasını yaparak borçlarına dair tüm ayrıntılarını bilgisayardan inceleyebilmektedir.

 

ASKİ Fatura Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ASKİ üzerinden fatura sorgulaması yapabilmek için öncelikle ASKİ’nin resmi web sitesine gidilmelidir. ASKİ’nin resmi web sitesine gitmek için bu yazının sonunda bulunan linke tıklamak gerekmektedir. Açılan sayfadan fatura sorgulama bölümüne girilmelidir. Bu bölümde sorgulama yapmak için iki seçenek vardır. Bunlardan ilki sayaç numarası ile fatura sorgulamadır. Sayaç numarası ile fatura sorgulaması yapmak isteyenler sayaç numaralarını ve abone numaralarını ilgili bölüme yazmalıdır. Son olarak da güvenlik kodunu yazarak sorgula butonuna basmalıdır. İkinci seçenek ise adres kodu ile sorgulama yapmaktır.

Adres kodu ile sorgulama yapmak isteyenler adres kodlarını ve abone numaralarını doğru bir biçimde yazmalıdır. Sonra ise güvenlik kodunu girmelidir. Sorgula butonuna basarak fatura sorgulama sistemine giriş yapmalıdır.

Bahsedilen iki sorgulama seçeneği de fatura sorgulaması yapmak için kullanılabilir. Sisteme giriş yapıldığında borç bilgileri kolayca öğrenilebilir. Ardından da istenirse fatura ödemesi yapılabilir. Fatura ödemesi kredi kartı ile gerçekleştirilmekte olup oldukça güvenli bir ödeme şeklidir.

ASKİ Fatura Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

ASKİ Online İşlemler İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK