Ana sayfa Genel Sorgulamalar Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama

0
PAYLAŞ

Başbakanlık İletişim Merkezi yani kısa ismi ile BİMER vatandaşların sorunları, şikâyetleri ve talepleri ile alakalı konularla vatandaşlara hizmet veren bir kurumdur. Kısa sürede vatandaşlara dönüş sağlanan bu platform üzerinden online uygulamalar bulunmaktadır.

BİMER sayesinde bir çok vatandaşın sorunlarına hızlı ve kolay yoldan çözüm bulunarak vatandaşların istekleri ilgili makamlara iletilmektedir. Bu platform üzerinden vatandaşlar doğrudan sağlam  bir şekilde Başbakanlığıktan bilgi edinme kanunu kapsamında valiliklerden ve kamu kurumlarından talep etmeleri gereken bilgileri BİMER uygulaması sayesinde talep edebilirler.

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama

 

Bimer uygulamasına ait olan bir çok hizmet vatandaşlara sunulmuştur. Bu hizmetlerin en büyüğü kamu kurumları kapsamında oluşan istek, şikayet ve önerileri dahilinde hizmet vermektedir. Bu bilgilendirme internet üzerinden verilen hizmetler arasındadır.

Halk ile başbakanlık arasında hiçbir iletişimsizlik bırakmak istemeyen BİMER sorgulama hizmetleri başvurular yapıldıktan sonra bu başvurular internet üzerinden sorgulanabilir. Başvurularınızı yaptıktan bir müddet sonra bu başvuruları sorgulamak isterseniz aşağıda size vermiş olduğumuz bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Bimer başvuru sonucu sorgulama işlemlerini yapabilmek için iki adet seçenek bulunmaktadır. bu seçeneklerden birincisi BİMER’in resmi internet sitesiyle yapmanız gereken uygulamadır. Diğeri ise bir çok sorgulama işleminin yapılabildiği E-Devlet sistemi üzerinden yapılan bir işlemdir.

Bu yazımızın içeriğinde ilk olarak sizler için Bimer uygulaması kullanarak nasıl Bimer başvuru sonucu sorgulama işlemlerinizi yapabileceğinizi anlatacağız. Daha sonra ise E-Devlet sistemi üzerinden nasıl sorgulama yapabilirsiniz bu bilgileri sırası ile vereceğiz.

Bimer başvuru sonucu sorgulama işleminize hemen başlamak istiyorsanız aşağıda bulunan Bimer bağlantı linkine tıklayınız. Daha sonra önünüze açılacak olan ekran üzerinden sorgulamanıza başlayabilmek için T.C kimlik numaranızı ve başvuru sayınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girmeniz gereklidir.

Eğer bu sayfa üzerinden T.C kimlik numaranız olmadan bir başvuru yaptıysanız, sayfada bulunmakta olan ilgili kutucuğu doğru olarak işaretlemeniz mecburidir. Bu işleminizle birlikte başvuru tarihinizi ekran üzerinde görmüş olduğunuz ilgili kutucuğa eksiksiz olarak yazmanız gerekmektedir.

 

 

BİMER başvuru sonucu sorgulama işleminizi bu platformdan yaparken bilgilerinizi eğer eksiksiz ve doğru bir şekilde sisteme girdiğinizden emin iseniz en son işlem olarak “Sorgula” butonuna basmanız bu işlemi bitirmek için yeterli olacaktır. Eğer bu platform üzerinden başka başvurularda bulunmak istiyorsanız ekranda bulunan “Başvuru Yap” kısmından diğer başvurularınızı seçerek başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama İşleminiz İçin TIKLAYINIZ!

BİMER başvuru sonucu sorgulama yönteminin bir diğeri ise, E-Devlet kapısı sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Ancak E-Devlet kapısı sistemi kullanılarak BİMER başvuru sonucu sorgulama işleminizi yapacaksanız, öncelikli olarak size ait olan bir E-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi edinebilmek istiyorsanız, herhangi bir PTT şubesine giderek cüzi miktarda bir ücret karşılığında ve kimlik bilgileriniz ile bu şifreyi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra bu şifre ile E-Devlet kapısı sistemi üzerinden bir çok sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bimer başvuru sonucu sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için öncelikli olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Açılan ekran üzerinden “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonunu bir kez tıklayarak işleminizi yapınız.

Daha sonra değişen sayfada sizden istenilmekte olan T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresini sisteme eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. en son işlem olarak bu platformda bulunan “Sisteme Giriş Yap” butona tıklayarak işleminizi yapabilirsiniz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz adımları gerçekleştirdi iseniz en son ekranda işleminizi bitirdiğiniz görebilirsiniz. Bu uygulama kapsamına ek olarak, kamu kurumlarına ait olan genel müdür ve üst seviyede yöneticilerin etik dışı hareket ve uygulamalarına ilişkin olan ihbar ve şikâyetlerinizi de bu uygulamaya ek olarak, ALO 150 hattını kullanarak de sorunlarınızı yapabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden kullanmış olduğunuz şifre ile işlemlere ek olarak aynı şekilde, Elektronik İmza, Mobil İmza, T.C Kimlik Kartı ve son olarak İnternet Bankacılığı seçenekleriyle de BİMER başvuru sonucu sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK