Ana sayfa Araç Borç Sorgulama Araç

Borç Sorgulama Araç

0
PAYLAŞ

Son yıllarda teknolojik gelişmelerle beraber ülkemizde sık sık kullanılan araç sorgulamaları sistemleri sürücü ve trafik ile ilgili tüm konularda sorgulama yaparak en doğru bilgiyi alabileceğimiz yöntemlerdir. Bu sorgulamalar sayesinde trafikte herhangi bir şekilde yapılan kural ihlalleri sonucunda alınan cezalar normal yollarda kişilerin belirttikleri adrese posta yolu ile iletilirdi. Fakat bu tarz durumlarda karışıklıklar yaşanabiliyordu veya ceza kağıtları başka adrese gidiyordu ve ceza gelen kişiler cezalarını ödeyemiyordu. Bu tarz durumlar sonucunda ceza gecikmeye girdiği için gecikme cezası ve yasal faizlerle beraber ödenmesi gereken ceza tutarından daha fazla ceza ödeniyordu. Fakat günümüzde artık bu tarz olayların son bulması için gelişen teknolojiden yararlanarak artık internet üzerinden borç sorgulama işlemleri yapabiliriz. Bu sorgulama işlemleri sayesinde aracımıza ait cezaları gecikme faizi uygulanmadan ödeyebiliriz. Aynı zamanda aracı satmak istediğimiz zaman yine borç sorgulama işlemi yapılması gerekiyor. Bu sorgulamaları yapmanız için birçok site hizmet veriyor. Yapacağınız bu sorgulama ile aracınıza ait olan trafik cezası varsa görebilirsiniz, birikmiş trafik cezalarınızı, araç vergi borçlarınızı görebilirsiniz. Bunların yanı sıra ikinci el araç alacaksanız bu aracı sorgulayarak çalıntı olup olmadığını da görebilirsiniz.

Araç borç sorgulaması yapmanıza imkan sağlayan birçok site vardır. Eğer aracınıza ait borçları sorgulamak istiyorsanız Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı ve E-devlet siteleri üzerinden araç borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Araç borç sorgulamaları gibi sistemlerin internet yapılmasıyla beraber trafik borçları, araç hırsızlığı, kaçakçılık ve dolandırıcılık gibi birçok kötü olayın önüne geçilmiş olunuyor. Bu sayede bu mağduriyetlerde ortadan kaldırılabiliyor. Yazımızın devamında sizlere borç sorgulama araç işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Borç Sorgulama Araç İşlemi Nasıl Yapılır?

Aracınıza ait borç bilgilerini sorgulamak istiyorsanız bu işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Borç sorgulama araç işlemini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapmak istiyorsanız ilk adım olarak aşağıda verdiğimiz linke tıklamanız gerekiyor. Verdiğimiz linke tıkladıktan sonra Gelir idaresi Başkanlığı, araç borç sayfasına girmiş olacaksınız. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki fotoğraf gelecek.

 

Verdiğimiz linke tıkladıktan sonra karşınızı fotoğraftaki ekran görüntüsü gelecek. Karşınıza gelen ekranda 4 farklı sorgulama çeşidi olacak. Borç sorgulamak için bu ekranda olan        “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Karşınıza gelecek olan bu ekranda ilk olarak aracınıza ait plaka no bilgilerini girmeniz gerekir. Bu işlemin ardından TC kimlik no ve Vergi no bilgilerinin girmelisiniz. TC kimlik n ve araç vergi numarasını girdikten sonra aracınızın araç tescil tarihini gün – ay – yıl şeklinde girmeniz gerekir. Gerekli olan bütün bilgileri doldurduktan sonra “Tamam” seçeneğine tıklamalısınız.

Tamam seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza fotoğraftaki ekran gelecektir. Karşınıza gelen ekranda ok ile gösterdiğimiz “Ceza Bilgileri” seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza size ait olan borç bilgileri gelecektir. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi bu sistemden araç ceza sorgulama işlemi dışında birçok sorgulama yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden borç sorgulama işlemi yapabileceğiniz gibi borç sorgulaması sırasında öğrendiğiniz araç borcunuzu yine aynı siteden ödeyebilirsiniz. Borç ödemenizi yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde sağ üst köşede yer alan “Ceza Ödeme” seçeneğine tıkladığınız takdirde borcunuzun ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Sonrasında size verilen talimatları uygulayarak kredi kartınızla borcunuzu ödeyebilirsiniz. Trafik ve vergi cezalarınızı internet üzerinden ödeyeceğiniz zaman sadece kredi kartı ile ödeme işlemi yapabiliyorsunuz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Sitesinden Borç Sorgulama Araç İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Anlaşmalı Olduğu Bankaların Listesi

Akbank; Axess, Wings, Fish, Free, Axess Business, Wings Business ve Bank’o Card Axess kredi kartları

Garanti Bankası; Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS

Halkbank; Tüm Halkbank VISA ve MasterCard

İş Bankası; Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard

Yapı Kredi; Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard

HSBC; Tüm HSBC VISA ve MasterCard

Finansbank; Tüm FİNANSBANK VISA ve MasterCard

TEB; Tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları (VISA ve MASTERCARD)

Vakıfbank; Tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard

Ziraat Bankası; Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard

Denizbank; Tüm Denizbank, VISA ve MasterCard

Türkiye Finans; Tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları

BİR CEVAP BIRAK