Ana sayfa Plaka Sorgulamaları Borç Sorgulama Plaka

Borç Sorgulama Plaka

0
PAYLAŞ

Günümüzde otomobil ihtiyacında büyük bir artış meydana gelmektedir. Araç kullanımı ile de birlikte her geçtiğimiz gün içerisinde trafikte yaşanan sorunlar artmaya başladı. Herkesin yoğun hayatları sırasında yer alan kargaşa ile yollar kalabalıklaşmış ve de bunun sonucunda kazalara meydana çıkmıştır. Bazı zamanlarda kişinin dikkatsizliği görülür. Trafik cezalarının unutulması esnasında ise mevcut borca faiz de eklenmekte ve yüksek sayılara ulaşmaktadır. Yapılan bazı istismarlar sebebi ile alıcılar yanlış bilgiler verilmekte alınan araçlardan şikâyetçi olduğu durumda bile haklarını tam olarak geri alamamaktadırlar. Bu tür şikâyetler de devleti tekrardan bir düzenleme yapmasına itmiştir. Yapılan bu düzenlemeler ile birlikte artık kişiler plaka üzerinden sorgulamalar aracılığıyla almak istedikleri aracın muayene bilgileri, aracın kaçak veya çalıntı olup olmadığı bilgileri, vergi borçları, kaza durumu bilgilerinin tamamına çok daha kolay bir şekilde ulaşmaktadır. Bu tür bilgilere ulaşabilmek için genel olarak 2. el araç alım satımında büyük güvenlik önlemi olarak sayılmaktadır. Bu tür bilgilere internet siteleri üzerinden sorgulamalar yaparak araç ile ilgili bilgilere anında ulaşabileceksiniz. Bu siteler ilk olarak Vergi Dairesi, Emniyet Genel Müdürlüğü, E-devlet online adresleridir. Bu kurumlara giderek ya da arayarak da bilgi alabileceğiniz gibi, borç sorgulama plaka uygulamaları ile de saniyeler içerisinde araçla ilgili bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Bu yazıda sizlere sadece araç plakasına yer vererek borç sorgulama işlemlerini nasıl yapılacağını söyleyeceğiz.

 Borç Sorgulama Plaka İşlemi Yapılır?

Borç sorgulama plaka uygulamaları, E-devlet resmi internet sitesi aracılığı ile kolayca yapılmaktadır. E-devlet online sitesi Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden veri tabanı ile ortak işlem yürütür. Bu veri tabanı ile beraber borç sorgulama plaka uygulaması sadece birkaç bilgiyi girerek kolayca yapabilirsiniz. Borç sorgulama plaka uygulamasını yapmak için aşağıda verilmiş olan linke tıklayarak siteye girin. Daha sonra ise alt bölümde yer alan ekranı göreceksiniz.

 

Bağlantı adresine tıklayarak  “E- Hizmetler” kısmına giriş yapmanız gerekir. Ekrana gelmiş olan sayfada Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama bölümüne tıklayın. Buradan ”kimliği şimdi doğrula” kısmından girişinizi yapmanız gerekir.

Bu kısımdan TC kimlik numarasını ve e devlet şifrenizi sisteme girmeniz gerekir. Daha sonra ‘ sisteme giriş yap’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanına yönlendirilirsiniz. Tamda bu bölümde istenilen bilgileri doğru olarak girdikten sonra borç sorgulama plaka işlemi ile beraber bir yıl içerisinde aracın trafik borcu olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz.  Eğer bu aracın trafik borcu ekranda bulunmuyorsa, aracın plakasında kayıtlı yer alan herhangi bir cezanın olmadığı mesajı yazmaktadır. Bununla beraber bu sayfa üzerinden ;

Cezanın yazıldığı şehir

Araç sahibinin T.C Kimlik Numarası

Aracın plaka numarası

Cezanın yazıldığı tarih

Cezanın yazıldığı saat

Cezanın yazıldığı ilçe

Toplam yazılmış olan ceza miktarı gibi bilgilere de kolayca ulaşacaksınız.

Bunun yanında sorgulama yaptığınız sayfada yer alan “detay” sekmesinden plakaya yazılan ceza ile ilgili ayrıntıları hemen öğrenebilirsiniz. Detay esnasında ceza tutanağı seri numarası ve ceza ile ilgili maddelere ulaşabilirsiniz. Borç plaka sorgulama uygulaması sayesinde trafik şube veya maliye gibi kurumlara gitmeden herhangi bir borcunuzun yer alıp almadığını sorgulayarak kolayca öğrenebilir hatta kredi kartınız ile kolayca ödeyebilirsiniz.

Borç Sorgulama Plaka İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK