Ana sayfa Su Faturası Sorgulamaları BUSKİ Borç Öğrenme

BUSKİ Borç Öğrenme

0
PAYLAŞ

Evlerimizde sürekli olarak kullanmakta olduğumuz elektrik, su, doğalgaz ve buna benzer tüm hizmetler için belirli miktarlarda ücret ödemekteyiz. Ödemekte olduğumuz ücret karşılanmakta olan hizmeti ne kadar miktarda kullandığımıza bağlı olarak belirlenmektedir. Her devlet bireylerine bu tür hizmetler sağlamaktadır çünkü bu hizmetler insanların günlük hayatta temel ihtiyacı haline gelmiştir.  Özellikle şehirleşme ve şehirlerin genişlemesinden sonra tüm bu hizmetlere ulaşmak bir zorunluluk olmaya başlamıştır. Günümüzde kimse su ve elektrik olmadan bir yaşam düşünememektedir. Bu durum eski zamanlarda bu şekilde değildi. Bu tür ihtiyaçlara olan gereksiniminin artış göstermesi ve bu hizmetlerin insanların günlük ihtiyacı haline gelmesi insanların şehirlere akın etmesi ve şehirleşme ile baş göstermeye başlamıştır. Kendi ülkemizin yaşam koşulları üzerinden değerlendirme yapacak olursak, bundan yıllar önce nüfusumuzun büyük bir çoğunluğu kırsal olan alanlarda yaşamlarını sürdürmekteydi ve bu kırsal alanlarda saymış olduğumuz bu hizmetler her alanda ve her bölgede bulunmamaktaydı. Ancak teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve şehirlerdeki iş imkanlarının artış göstermesi de insanların şehirlere göç etmesi durumunu ortaya çıkartan etkenler arasında yer almaktadır. Şehirlerde artan nüfus ile birlikte elektrik ve su gibi hizmetlerin kesintisiz bir şekilde sağlanması zorunlu bir hal almıştır. Her ne kadar ilerleyen yıllarda şehir ya da kırsal alan ayırt edilmeksizin bu hizmetlerin ülkenin her bir alanına taşınması başlamış olsa da bu durum her zaman bu şekilde değildi.

Kırsal alanlarda yaşamakta olan insanların şehirlere göçünün başlaması ile birlikte, şehirlerde çarpık bir kentleşme yani bir diğer adı ile gecekondu dediğimiz oluşumlar başlangıç göstermiştir. Bu oluşumlar ile birlikte kişilere sunulmakta olan elektrik ve su gibi hizmetlerin kullanımında bir istismar durumu yaşanmaya başlanmıştır. Buna örnek olarak pek çok alanda kullanılmakta olan kaçak elektrik gösterilebilmektedir.  Tüm bu istismar durumlarından dolayı sağlanmakta olan hizmetlerin yasal bir düzenleme altına alınması gerekliliği başlamıştır. Devlet, belediyelere bu konuda gerekli olan tüm yetkileri vermiştir ve bu hizmetlerden yararlanmak isteyen vatandaşların çeşitli abonelik kayıtları oluşturarak gerekli ücretleri ödemesi koşulunda tüm bu hizmetleri sağlamıştır. Elektrik, su ve doğalgaz gibi tüm sağlanan hizmetler için ayrı ayrı abonelikler açılması gerekmektedir. Örneğin konumuzun başlığı olan BUSKİ, Bursa ilinde yaşamakta olan kişilere su ve kanalizasyon işlemleri ile ilgili tüm hizmeti vermekte olan bir kurumdur. Bursa’da ikamet etmekte olup su hizmetinden yararlanmak isteyen tüm kişilerin Bursa su ve kanalizasyon idaresine gidip başvuru yaparak yeni bir abonelik açtırması gerekmektedir.

 

BUSKİ Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

Gerekli kurumlara başvuru ile abonelik kaydı oluşturarak yasal olarak bu hizmeti kullanma hakkı edinmekte olan kullanıcıların belirli süreler zarfında kullandıkları hizmet bedeli kadar hesaplanmakta olan ücreti ödemeleri gerekmektedir. Bu ücret hesaplamaları aylık olarak düzenli bir şekilde faturalandırılarak kullanıcıya gönderilmektedir. Kullanıcılar faturada belirtilmekte olan tutarı son ödeme gününe kadar eksiksiz bir şekilde ödeyerek hizmetten yararlanmaya devam edebilmektedir. Bu faturalarda belirtilen ücretler belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmediği takdirde, kullanıcılar bir borç altına girerler ve bu borçların ödenmemesi durumu ise yasal işlem başlatılmasına kadar ileri gidilebilmektedir. Bu sebeple faturalara ait olan tüm borçların belirtilen zamanlarda ödenmesi gerekmektedir. Bursa’da ikamet etmekte olan BUSKİ aboneleri, önceden BUSKİ borç ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için direk olarak kurumun dairesine giderek elden ödeme işlemlerini elden yaparlardı. Bu durum hem çalışanlar açısından gereksiz yoğunluğa hem de aboneler için büyük zaman kaybına yol açmaktaydı. Kuyruklarda uzun bir süre sıra beklemek ve her ayrı fatura için bunu tekrar tekrar yapmak oldukça can sıkıcı bir durumdur. Ancak yeni sistemin geliştirilmesi ile birlikte Bursa’da ikamet etmekte olan kişiler tüm fatura borçlarını kurumun internet sitesinden faydalanarak ödeme imkanı bulmuşlardır. Eğer siz de BUSKİ borç ödeme işlemlerinizi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız fakat tüm bu işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızda bulunmakta olan adımları uygulayarak BUSKİ borç ödemenizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

BUSKİ borç ödeme işlemlerinizi kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için ilk olarak yazımızda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak BUSKİ’nin web sitesine erişim sağlayabilirsiniz. BUSKİ borç ödeme işlemleri için vermiş olduğumuz bağlantı linki ile BUSKİ web sitesine giriş sağladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir ekran çıkacaktır.

Açılan sayfa üzerinde BUSKİ borç ödeme işlemleri için hızlı ödeme seçeneği altında mevcut olan çeşitli kutucuklar göreceksiniz. BUSKİ borç ödeme işlemlerinizi bu site üzerinden gerçekleştirebilmeniz için bu kutucuklara ilk olarak TC kimlik numaranızı ve abone numaranız ile birlikte E-Posta ve cep telefonu numaranızı doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Daha sonra “sorgula” butonuna tıklayarak ne kadar borcunuz olduğunu tüm detayları ile birlikte göreceksiniz. Ardından BUSKİ borç ödeme yöntemini seçerek internet sitesi üzerinden BUSKİ borç ödeme işlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

BUSKİ Borç Ödeme İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK