Ana sayfa Tramer Sorgulamaları Cepten Tramer Sorgulama

Cepten Tramer Sorgulama

0
PAYLAŞ

Tramer sistemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesinde bulunan 2. el ya da kullanılmış araçlar için sorgulamaların yapıldığı ve bilgilerin kaydının tutulduğu veri birimidir. Ülkemizde ki her türlü araçlar ile ilgili bilgiler bu veri havuzunda toplanır ve tamamen yasal bilgiler içermektedir. Araçlar ile ilgili her bilginin buradan kısa sürede ulaşılması için trafiğe çıkan tüm araçların bilgileri bu sistem üzerine kayıt edilmiştir.

Araçlar muayene istasyonlarına gittiğinde ya da araç ekspertiz raporu oluşturulduğunda değişen parça bilgileri, karıştığı kazalar ve kilometre bilgileri gibi bir çok veri havuzuna gönderilir ve depolanır. Tramer üzerinde kayıtlı olan bu bilgilere ufak bir sorgulama işlemi ileile bu bilgilere küçük bir ücret karşılığında ulaşabilmek mümkündür. 2.el ya da kullanılmış araç piyasasında ki büyüklük ve talepler bazı satıcıları insanları kandırarak ya da yanlış bilgiler vererek araçlarını daha pahalıya ve daha hızlı satmaya çalışır hale getirmiştir. Satıcılar araçlarının kilometreleriyle oynamaya, değişen parçalarını tam olarak söylememeye ve yapılmamış muayeneleri yapılmış gibi göstermeye çalışmaktadırlar. Vergi borcu ve ya trafik cezası olan araçları alıcılara bilgi vermeden satmaya çalışmaktadırlar. Bu durum ilerleyen dönemlerde araçlar ile ulaşmanıza neden olur üstelik noter işlemi ile satılan bir aracın tekrardan sahibine hesap sormanız mümkün değildir çünkü tüm eksiklikleri ile bu araçları kabul ettiniz demektir. Kandırılan insanlar ise satın aldıkları ve ruhsatını üzerine aldıkları aracın verdikleri paradan daha az değerde olduklarını anladıklarında ve onlara söylenmeyen saklanan trafik cezası ya da vergi borcu bulunduğunu anladıklarında çok geç olabiliyor ve işlemler geri alınamıyordu. Borçlar 2. el ya da kullanılmış aracın yeni sahibinin sorumluluğuna geçmiş oluyordu. Bu durumların neticesinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bünyesindeki Tramer sorgulamaları ise araçlar hakkında detaylı bilgiler sunarak bunun önüne geçerek bazı satıcıların sahtekarlıklarının önüne geçmeye ve alıcılara daha doğru bilgiler sunmayı amaçlamaktadır.

Tramer sorgulamalarını 2. el ya da kullanılmış aracın sadece plaka kodu ile online olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Tramer sorgulamaları ayrıca mobil cihazlar üzerinden Vodafone, Türkcell ya da Türk Telekom operatörleri üzerinden mesaj yoluyla da sorgulama yapmanıza imkan vermektedir. Tramer sorgulamalarını internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir ancak mobil operatörler üzerinden 7 TL’lik işlem ücreti bulunmaktadır. Tramer sorgulamasının sonucunda araçla ilgili aracın karıştığı kazaları, son iki muayene tarihini, kilometre bilgisi, değişen parçaları ve araç eksper raporu var ise aracın üzerindeki boyaları bile görüntüleme imkanı sağlar.

Cepten Tramer Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Tramer sorgulamalarını mobil cihazlarınız üzerinden tramerin özel kodu olan 5664 kodu ile yapabilmektedir. Cepten tramer sorgulama işlemi için mobil cihazınızdan 5664’e telefonunuz mesaj bölümüne girerek yeni mesaj yoluyla mesaj atmanız gerekmektedir. Bu mesaj da sadece aracın plaka kodunu yazmanız yeterli olacaktır.

Aşağıdaki görselde olduğu gibi attığınız mesajın yanıtı olarak tramer size yine mesaj yoluyla bilgileri gönderecektir. Mesajların içeriğinde 2. el ya da kullanılmış aracın karıştığı kazalar, varsa trafik ve vergi borçları, değişen parçaları, aracın son iki muayene tarihi ve kilometresi hakkında bilgiler içerir.

Tramer sorgularında kişiden şase, plaka, sigorta numarası ya da vergi numaraları gibi detaylar talep etmeniz son derece doğaldır. Aracı satan kişi size bu numaraları vermekten çekiniyor ya da sorgulama yapmanızı istemiyor ise mutlaka araba ile ilgili bir sorun var demektir ve bu durumda o araçta diretmek yerine başka araçlar bakmanız çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Cepten Tramer Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK