Ana sayfa Genel Sorgulamalar Çevre Temizlik Belgesi Sorgulama

Çevre Temizlik Belgesi Sorgulama

0
PAYLAŞ

Topluma temiz ve sağlıklı alanlar oluşturabilmek için çevre temizleme işlemleri için vatandaşların yaşamış oldukları şehirlerde bağlı bulundukları belediyelere çevre temizlik vergisi ödemesi gerekmektedir. Bu vergiler yasal bir şekilde, belediyenin sunmuş olduğu imkanlardan faydalanan konut ve işyeri gibi kullanılan yapıların tümünü kapsamaktadır. Genellikle belediyeler çevre temizlik vergisini konutlara gönderilmekte olan su faturalarına yansıtmaktadırlar. Fakat işyeri veya işyeri alanı gibi kullanılan diğer yapı sahipleri belediyelere giderek çevre temizlik vergilerini ödemektedirler. Ödemesi yapılmamış olan vergiler için faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu yazımızın içeriğinde çevre temizlik belgesi sorgulamanın internet üzerinden nasıl yapıldığını kısa bir şekilde anlatacağız. Çevre temizlik vergisi belgesi sorgulama işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabilmek için yazımızın tamamını okumanız yeterli olacaktır.

Çevre Temizlik Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde teknolojinin sürekli artan bir hızla yükselmesi ile ve internet kullanımının bu sebepten dolayı yaygın kullanımıyla birçok sorgulama işlemimizi internet üzerinden yapmaktayız. Birçok kurum ve kuruluş sorgulama alanında hizmet vermektedir. İnternet üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden biri de çevre temizlik belgesi sorgulama işlemleri olarak bilinen çevre temizliği için ödenmesi mecburi olan bir vergidir. Bu sorgulama işlemini yapabilmek için  taşınmaz mallarının bulunduğu bölge belediyesinin yani ikamet edilen yerin belediyesinin e-hizmetinden yararlanılmalıdır. Bu işlemi yapabilmek için öncelikli olarak yazının sonunda sizlerin kullanımına sunmuş olduğumuz linke tıklayınız. Bu link sizi E-Devlet belediyelerinin bulunmuş olduğu sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfa üzerinden ikamet ettiğiniz semtin belediyesini seçerek işleminizi yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak E-Devlet üzerinden işlem yapmak istiyorsanız o zaman mutlaka E-Devlet şifrenizin bulunması mecburidir. E-Devlet şifrenizi size en yakın olan PTT şubelerinden cüzi miktarda bir ücret karşılığında kolayca alabilirsiniz. Bu şekilde sorgulama işleminizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece bu sorgulamanızı değil E-Devlet sisteminin sorgulama sisteminde bulunan 22 kurum ile ilgili sorgulamalarınızı da kolaylıkla yapabilirsiniz. Çevre temizlik belgesini sorgulama işlemleri ile vatandaşlar vergi ödemeleri gereken belediyelerin resmi sitesi üzerinden kendilerine ait olan vergi borçlarını da kolaylıkla öğrenebilmektedirler.

Çevre Temizlik Belgesi Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

 

Çevre Temizlik Vergisi Nedir?

Çevre temizlik vergisi belediyelere alan kullanımı temizliği olarak verilen ücret olarak bilinmektedir. Aynı zamanda çöp vergisi olarak da isimlendirilir. Apartman, bina, işyeri sahibi olanlar tarafından mutlaka çevre ve temizlik vergisi ödemek zorunludur. Çevre temizlik vergisi 2 taksit şeklinde ödenmektedir. İlk taksit, Mart-Nisan-Mayıs ayları içinde ödenir, ikinci taksitse Kasım ayı içinde ödenmektedir. Çevre temizlik vergi beyannamesi ise bir kereye mahsus olmak üzere verilmektedir. Yeni beyanname vermek için konutun veya binanın sahibinin değişmesi gerekir. Yeni bina el değiştirdiğinde hak sahibi tarafından yeni bir beyanname verilmesi gereklidir. Konutlar için söz konusu olan çevre temizlik vergisi yani çöp vergisi, su tüketimi miktarına göre suyun metreküp başına düşen fiyatı üzerinden hesaplanmaktadır. Çevre temizlik vergisi, belediyeye giderek ödenmez, vergi tutarı su faturalarına yansıtılmaktadır. Bu sistem ile su faturası öderken aslında çevre temizlik vergisi de ödemiş oluruz. Bazı binalardan çevre temizlik vergisi alınmaması söz konusudur. Bu binalar aşağıda maddeler halinde bildirilmiştir;

Genel ve Özel İl İdareleri

  • Üniversiteler
  • Üniversite içinde kullanılmakta olan binalar
  • Yardım Kuruluşları
  • İbadethane binaları (cami gibi)
  • Elçiliklerin kullandıkları elçilik binaları
  • Uluslararası kuruluşların kullanmış olduğu binalar
  • Kullanılmayan konut ve iş yerleri (Bu seçenektekiler binanın boş olarak durduğunu belediyeye bildirmeleri gerekmektedir)

Çevre Temizlik Vergisi Ödeme

Çevre temizlik vergisi kanununa göre uygulanması mecburi olan çevre temizlik vergisini bina veya işyeri sahibi tarafından ödenmesi zorunludur. Çevre temizlik vergisi iki taksit halinde ödenir. Çevre temizlik vergisi ne zaman ödenir? Sorusuna cevap olarak; çevre temizlik vergisinin ilk taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödenir, ikinci taksitiyse aynı yıl içinde Kasım ayında ödenmesi gerekmektedir. Çevre temizlik vergisine ait bir yıllık artırım oranı bulunmaktadır. Her sene bakanlar kurulu bünyesince belirlenmiş kararlara göre emlak vergisi, yeniden değerlendirme oranının yarısına kadar arttırılabilmektedir. Apartman, işyeri veya bina sahibi olan her vatandaşın ödemek zorunda olduğu çevre temizlik vergisinin ödenme zamanında ödemeden önce mutlaka bildirim formu doldurulması gerekmektedir. Bu form bir defa olmak şartıyla doldurulmaktadır. Bildirim formu doldurulduktan hemen sonra sicil numarası üzerinden bir takip işlemi yapılmaktadır. Çevre temizlik vergisi belediyelere giderek ödenen bir vergi şeklinde değildir.

Çevre temizlik vergisi her ay ödediğimiz su faturalarının içinde ödenen vergilerden birisidir. Çevre temizlik vergisinin miktarı bir ailenin veya işyerinin harcamış olduğu su miktarının üzerinden hesaplanmaktadır. Yani ne kadar miktarda su faturanız varsa bu ücret baz alınarak çevre temizlik vergisi hesaplamanız yapılmaktadır. Fakat her fatura için genellikle metreküp üzerinden ortalama 25 ila 30 kuruş aralığında bir hesapla faturaya yansıtılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK