Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ceza Borcu Sorgulama

Ceza Borcu Sorgulama

0
PAYLAŞ

Trafik düzeninin, trafikte can ve mal güvenliğinin sağlanması ve kaza risklerinin en aza indirilmesi için çeşitli trafik kuralları uygulanmaktadır. Bu trafik kurallarına aykırı davranış sergileyerek trafik düzenini bozan, kaza riski ortaya çıkaran kişilere trafik cezası kesilmektedir. Trafikte suç işlenmesini caydırıcı bir yöntem olarak uygulanan trafik ceza miktarları ve şekilleri ihlal edilen kurala göre değişkenlik göstermektedir. Yapılan araştırmalarda her yıl en fazla ihlal edilen kuralın ise aşırı hız ve alkollü araç kullanma olduğunu göstermektedir. Her ihlal edilen trafik kuralı trafik polisleri tarafından fark edilmese de artık gelişen teknoloji ile yollarda kullanılan radar, mobese uygulamaları ile de kaydedilmektedir. Böylece kişilerin, trafik kurallarını trafik polisi yok diye ihlal etme istekleri de azalmakta, trafikte daha dikkatli olma gerekliliği oluşturmaktadır. Herhangi bir kuralı ihlalden dolayı kesilen trafik cezası, kişiye tebliğ edilmektedir. Trafik cezasının doğru adrese tebliğ edilmesi için emniyette bulunan kişi iletişim ve adres bilgilerinin doğru olması büyük önem taşımaktadır. Güncel olmayan adreslerde kişiye tebliğ ulaşmadığından çeşitli problemler yaşanabilmektedir. Trafik cezası tebliği eve geldiğinde kişi evde yoksa 7 günlük ceza ödeme aralığına tabi tutulmaktadır. 7 günü aşkın zamanda yapılan ödemelerde cezaya faiz uygulanmaktadır.

Ceza tebliğinin gelmesinin yanı sıra online ceza sorgulama ile de kişiler haklarındaki cezaları rahatlıkla öğrenebilmektedir. Böylece herhangi bir tebliğ gelmesini beklemeden hakkınızda ceza olup olmadığını internet bağlantısı olan tüm cihazlardan öğrenmeniz mümkündür.

Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Kişiler internet bağlantısı olan her cihazdan ücretsiz olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve GİB resmi web sitelerine girerek ceza borcu sorgulama işlemi yapabilmektedir. Ayrıca bu adreslerden cezası olan kişiler online kredi kartı ile cezalarını da ödeyebilmektedir. Ceza ödemelerini online gerçekleştirmek için anlaşmalı kredi kartı sahibi olmak gerekmektedir.

Trafik cezası ve otopark sorgulama sayfasına giriş yapıldığında boş alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak gerekmektedir. Bu sayfada kişiler TC kimlik no, isim soyisim ve doğum yılı bilgileri ile kısa sürede sorgulama yapabilmektedir. Doğrula butonuna bastıktan sonra açılan sayfada 4 farklı ceza tipinden uygun olanı seçmek gerekmektedir.

Gelir İdare Başkanlığı resmi web sitesinden de motorlu taşıt işlemleri kısmından sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu sayfada araç plaka bilgileri, tescil tarihi ve TC kimlik no bilgileri ile ücretsiz ceza sorgulama işlemi yapılmaktadır. Boş alanlar, doğru doldurulmadığı taktirde sistem hata vermektedir. Bu nedenle doldururken dikkatli olmaya özen gösterilmelidir.

EGM Online İnternet Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Online İnternet Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK