Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ceza Ödeme

Ceza Ödeme

0
PAYLAŞ

Artan trafik yoğunluğundan dolayı trafikte yaşana sorunlarda daha çok artmaya başladı. Trafikte düzeni sağlamak ve güvenli bir trafik ortamı sağlamak için trafik kuralları uygulanmaktadır. Trafik kurallarına uymak mal ve can güvenliğimiz için oldukça önemlidir. Kurallara uymayan, ihlal edeni hem kendi hem de başkasının mal ve can güvenliğini tehlikeye atan kişiler için kanunlar gereği bir takım yaptırımlar söz konusudur. Bu yaptırımlar ceza olarak yansır ve bu ceza da sürücülere para cezası olarak ya da trafik puanı olarak yansır.

Trafik kurallarını ihlal etmek önceden daha kolay olsa da günümüzde gerçekleştirilen sistemler sayesinde kuralları ihlal eden kişi ve araçları tespit etmek artık çok kolay hale gelmektedir. Örnek olarak radar sistemi yoldaki tüm sürücü ve araçları çeken ve kayır altına alan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde kamere sayesinde trafikte sorun çıkaran kişiler çok kolay bir şekilde tespit edilmektedir. Mobese kameraları da son zamanlarda trafikte gelişen en büyük sistemlerden biridir. Bu kameralar hemen her kavşağa, köprüye, yola yerleştirilir. Bu kameradan kurtulmak mümkün değildir.

Trafik kurallarını ihlal eden kişilere kesilen cezalar tebligat olarak adreslerine postalanmaktadır. 15 gün içinde bu ceza ödenmek durumundadır. Ödenmezse faizli olarak cezanız katlanmaktadır. Zamanında ödemlerde ise %25 oranında indirim yapılmaktadır.

 

Ceza ödeme işlemlerini vergi dairelerine ya da trafik kurumlarının belirlemiş olduğu kuruluşlara ödeyebildiğiniz gibi online olarak ta ödemelerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için en çok başvurulan Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Bu siteden giriş yaparak ceza ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışalım.

Ceza Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine giriş yapmak için aşağıda yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Linke tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda 4 farklı sorgulama seçeneğinin çıktığını göreceksiniz. Ceza ödeme işlemleri için ‘’motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme’’ seçeneğini seçerek sorgulama sayfasına giriş yapmalısınız.

Açılan sayfada ilk olarak aracınızın plaka numarasını girmeniz gerekir. Özel plaka ise evet seçeneğini işaretlemelisiniz. Sonrasında kimlik bilgilerinizi de doğru bir şekilde girdikten sonra aracın tescil tarihi ile ilgili tescil tarihini doğru bir şekilde yazmanız gerekir. Tamam butonuna tıkladıktan sonra ceza miktarınız ile ilgili bilgileri de ayrıntılı bir şekilde bu sayfada öğrenebilirsiniz.

Ceza miktarını gördükten sonra kredi kartı ile ödeme seçeneğini tıklamalısınız. Kredi kartınızla ödeme yapabilmeniz için Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalar olması gereklidir. Verilen yönergeler ile kolayca ödemenizi bu yolla yapabilirsiniz. Eğer bankanız anlaşmalı ise bu şekilde kolayca ceza ödemenizi yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Anlaşmalı Olduğu Bankaların Listesini Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Online İnternet Sitesinden Ceza Ödeme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK