Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ceza Öğrenme

Ceza Öğrenme

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları bilindiği gibi trafikte olan kargaşalığı önlemek ve can ve mal güvenliğini korumak için konulmuş kurallar bütünüdür. Trafik kurallarına uyanlar sağlıklı ve güvenli bir sürüş yaparak hem kendi hem de çevresindekilerin güvenliğine olumlu katkılar sağlamaktadırlar. Bu kurallara uymayanlar ise trafikte adeta bir terör havası oluşturmaktadırlar. Bu kişiler için trafik cezaları uygulanır. Para cezası olarak yansıtılan bu cezalar zamanında ödendiğinde %25 indirim sağlanır. 15 günlük süre içinde ödenmezse faizli olarak bu ceza uygulanır.

Trafik cezalarında suçu caydırmak adına her yıl artış sağlanmaktadır. 2017 verilerine göre belli miktarda bu cezalar zamlanmıştır. Buna göre 2017 yılı ceza fiyatları şöyledir;

Alkollüyken araç kullanma cezası olarak 1. Defada 876 TL erken ödeme 657 TL

  1. defa da 1098 erken ödeme 823,50 TL
 

3 ve 3 ten fazla durumda 1763 tl peşin ödemede 1322,25 TL

Ceza puanı ise 20 dir.

Ehliyetsiz olarak araç kullananlar için 1763 TL erken ödeme için 1322.25 TL

Kırmızı ışıkta geçme cezası 206 TL erken ödeme 154.50 TL

Ceza Puanı 20 dir.

Sorgulama işlemleri ile aldığınız tüm cezaları, değişen ceza tutarlarını ve daha fazlasını ceza öğrenme işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

Online olarak ceza sorgulama işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı online sorgulama sistemlerinin nasıl olduğu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ceza Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aldığınız vergi ya da trafik cezalarını öğrenmek için ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatalım: Alttaki linke tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Ekranda karşınıza çıkan kimlik bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra doğrula butonuna basın. Karşınıza çıkan 4 farklı sorgulama seçeneğinden istediğiniz seçin. Seçtiğiniz sayfadan ceza öğrenme işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Diğer bir yol olan Gelir İdaresi Başkanlığı online sitesine erişmek için de yine alttaki linke tıklayın.

Aracın plaka bilgilerini girin. Ardından kimlik bilgilerinizi ve aracın tescil tarihini de girdikten sonra tamam seçeneğine tıklayarak cezanızı öğrenin.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Online İnternet Sitesinden Ceza Öğrenme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Online İnternet Sitesinden Ceza Öğrenme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi için TIKLAYIN!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi

2017-Trafik-Ceza-Rehberi

BİR CEVAP BIRAK