Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ceza Sorgula

Ceza Sorgula

0
PAYLAŞ

Trafik cezaları trafikte güveliği ve düzeni sağlamak için konulan kurallara uyulmadığı zaman verilmiş olan cezalardır. Bu cezalar çeşitli nedenlerden olabilir. Seyir halinde ya da değilken herhangi bir şekilde bir trafik kuralının ihlal edildiği zamanlarda bu cezalar uygulanır. Örnek olarak alkollü olan ya da çok hızlı şekilde araç kullanan kişiler ceza kapsamındadır. Bunun gibi trafik ışıklarına uymamak, park girişi yasak olan yere araç park etmek gibi daha pek çok trafik ihlali olan durumlar vardır. Bu gibi durumlarda hemen ceza işlemi uygulanır. Belli bir ücret karşılığında bu ceza kesilir.

Trafik cezanız hakkında polise soru sorma hakkınız vardır. Polisin sizden istediği belgeleri zorluk çıkarmadan göstermek durumundasınız. Direnç gösterdiğiniz takdirde göz altına alınabilirsiniz.

Trafik cezaları aracınızın plakasına kesilir. Bu cezalar genelde adresinize tebligat yoluyla ulaştırılır. Tebliğden itibaren 15 gün içinde cezanızı ödemek zorundasınız. Zamanında öderseniz %25 lik indirimden yararlanırsınız. Ödeme tarihini geçirdiğiniz takdirde faizli olarak ödemenizi yapmak durumunda kalabilirsiniz.

 

Posta yolu ile ceza tebligatı bazen sorunlar çıkarabilir. Sistemden kaynaklı hatalardan dolayı ya da adres değişikliği gibi nedenlerle tebligat elimize ulaşamayabilir. Bu da ceza süresini geçerek mağdur olmamızı sağlayabilir. Bu durumdan kurtulmak ve ceza zamanını vaktinde öğrenmek için ceza sorgula işlemleri yaptırabilirsiniz. Online olarak internet sitelerinden yapacağımıza bu sorgulama işlemiyle cezamızı vaktinde öğrenebiliriz. Ceza sorgulama işlemlerinin yapıldığı resmi internet siteleri; Gelir İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve E- Devlet resmi internet sitesidir. Buralardan kolayca giriş yaparak ceza sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ceza sorgulama işlemi için ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden nasıl ceza sorgulama işlemi yapılır onu öğrenelim. Bunun için altta yer alan linke tıklamanız gerekir. Karşınıza çıkan sayfada aracın plaka numarası ile ilgili kısımları doldurun. Ardından kimlik bilgilerini girin. Tescil tarihini de son olarak doğru bir şekilde girdikten sonra tamam seçeneğine tıklamalısınız.

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinde ceza sorgulama işlemi yapmak için de aşağıda yer alan linke tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada kimlik bilgileri ve diğer bilgileri girin. Doğrula butonuna basın. Karşınıza çıkan 4 farklı sorgulama seçeneğinden istediğiniz birini seçerek sorgulamanızı tamamlayın. Bu şekilde ceza sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirin.

EGM Online İnternet Sitesinden Ceza Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Online İnternet Sitesinden Ceza Öğrenme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi için TIKLAYIN!

2017 Yılı Trafik Ceza Rehberi

2017-Trafik-Ceza-Rehberi

BİR CEVAP BIRAK