Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ceza Sorgulama Gib

Ceza Sorgulama Gib

0
PAYLAŞ

Eski dönemlerde kişiler haklarında kesilmiş olan trafik cezalarını, makbuzlarda öğrenebilmekteydi. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte hakkında kesilmiş bir ceza olup olmadığını sorgulamak pratik bir hale geldi. Eski usulde birçok kişi ceza eline ulaşana kadar belli bir süre geçip geç kaldığı için son ödeme tarihini kaçırma veya çok kısa bir zaman kala öğrenme gibi sıkıntılar yaşıyordu. Son ödeme tarihi geçtiğinde uygulanan faizi ödemek de kişilere ekstra bir masraf oluşturuyordu. Günümüzdeki online sorgulama sistemleri ile de bu gibi istenmeyen durumlar tarihe karıştı. Artık ceza sorgulama işlemleri internet bağlantısı bulunan tüm cihazlardan rahatlıkla yapılabilmekte. E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sayfasında kişilerin online ücretsiz ceza sorgulaması yapabilmesine olanak sağlayan sistemler, aktif olarak kişiler tarafından kullanılmaktadır. Aynı zamanda Gelir İdare Başkanlığı resmi web sitesinden de ücretsiz sorgulama yapmak mümkündür.

Ceza Sorgulama Gib İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdare Başkanlığı resmi web sayfası içerisinde ceza sorgulama gib işlemi için bir alan bulunmaktadır. Bu kısma giriş yaparak sorgulama işlemi kısa sürede, ücretsiz olarak halledilmektedir. Motorlu taşıt işlemleri bölümüne geldiğinizde karşınıza çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Ceza sorgulama gib işlemi için Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğini seçmek gerekmektedir.

 

Açılan sayfada boş bırakılan ve * işareti olan alanları doldurmak zorunludur. Bu kısımlarda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurduğundan emin olunmalıdır. Boş alanları doldurduktan sonra “tamam” butonu ile işlem tamamlanmaktadır. Açılan sayfada yer alan “ceza bilgileri” kısmından hakkınızda bir ceza olup olmadığı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Hakkınızdaki cezalarla ilgili detaylı bilgilere de ulaşmak ve ödeme yapmak mümkündür. Ceza tutarını online ödemek için “beyanlı trafik cezası ödeme” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Ceza Sorgulama Gib İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçinTIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK