Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Ceza Sorgulama

Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Trafik cezaları trafik kurallarının ihlal edildiği durumlarda trafik kurallarına uymayan kişilere kesilen cezalardır. Trafikte kişilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden durumlar için ceza işlemleri uygulanmaktadır. Bu cezaların temel nedeni can ve mal güvenliğini korumak ve bu konuda bu ihlalleri yapan kişilerin ders almalarını sağlamaktır. Ceza ücretleri ihlal durumuna göre ve tekrarlanan ihlallere göre değişmektedir. İstatistiklere göz attığımızda trafik cezaları içinde en çok ceza kesilen ceza türü aşırı hız ve alkollü araç kullanımıdır. Bu gibi durumlarda ceza miktarı diğer ceza türlerine göre daha yüksek fiyattadır.

Trafik ihlalini yapan kişiler günümüz teknolojisi ile artık çok kolay bir şekilde fark edilmektedir. Gerek radar sistemi gerekse mobese sistemleri sayesinde trafik ihlali yapan kişi ve araçlar kolayca tespit edilir. Sürücülerin plakaların ceza hemen yansır. Ceza ödemeleri için ceza kesildiği zaman kişilerin adresine ceza tebligatı gönderilir. Trafik cezalarının 7 iş günü içinde ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde faizli işlemler devreye girer.

Ceza tebligatı bazen sizden kaynaklı hatalardan (adres değişikliği ya da adres ver iletişim bilgilerinin güncellenmemesi) gibi sebeplerden dolayı bazen de sistemden kaynaklı hatalardan dolayı elinize ulaşamayabilir ya da geç ulaşabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için ve mevcut cezanızı vaktinde öğrenip ödemek için ceza sorgulama işlemlerini online olarak yaptırabilirsiniz. Bunun için ceza sorgulama olarak online olarak sorgulama işlemlerini yaptıracağınız birimler olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi, Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesini ya da E- Devlet sitesini kullanabilirsiniz. Bu sayfamızda Emniyet Genel Müdürlüğü online sitesinden ceza sorgulama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

 

Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden online olarak ceza sorgulama işlemi yapmak için altta yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır. Bu linkten bağlanarak kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda öncelikle kimlik bilgilerinizi doldurmanız gerekir. Doğrula butonuna basarak sorgulama seçeneklerine gidiyoruz. Karşımıza çıkan 4 farklı türde sorgulama seçeneklerinden istediğimiz birini seçerek sorgulama sayfasına gidiyoruz. Yakın zaman içinde ceza aldıysanız araç plakasına yazılan ceza sorgulaöa seçeneğine tıklıyoruz.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Online İnternet Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK