Ana sayfa Araç D Segmenti Araçlar

D Segmenti Araçlar

0
PAYLAŞ

Otomobil segmentleri arasında ülkemizde en çok tercih edilen segmentlerden birisi D segment araçlardır. D segment araçlarla beraber C segment araçlarda ülkemizde çok fazla tercih edilmektedir. Otomobillerin segmentlerini otomobilin boyutu, hacmi, performansı, fiyatı belirler. Bu belirttiklerimizin yanı sıra araçların konforu, yol tutuşu, performansı, donanımı, genişliği, tasarımı, yakıt tüketimi, iç mekan tasarımı da otomobil segmentleri de etkileyen faktörler arasındadır. Araç segmentleri A – B – C – D – E – F olarak ayrılmaktadır. Bu segmentlerdeki araçların hepsinin birbirinden farklı özellikleri vardır. Ayrıca bu segmentlerdeki araçlar binek araç adı altında geçer. A – B – C – D – E – F segmentlerin yanı sıra araçlar alt, orta ve yüksek segment olarak da adlandırılır. Kısaca bu segentlere ve özelliklerine değinelim.

A Segment Araçlar: A segmentindeki araçlar en ufak araçlardır. Bu segmentteki araçlar yakıt tüketimi larak oldukça ekonomiktir. Fakat aile arabası olarak kullanmak için çok ufak oldukları için pek uygun değildir diyebiliriz. Aynı zamanda çok ufak olduğu için fazla yer kaplamaz ve part etmesi oldukça kolaydır.

B Segment Araçlar: B segmentinde ki araçlar A segment araçlardan daha büyük araç tipleridir. Fakat bu durum B segmenti araçları küçük otomobil segentindeki araçlarda yer almasına engel olmuyor. Bu segmentte hem sedan hem de hatchback olan araçlara rastlayabiliriz.

 

C segmenti araçlar: C segmenti araçlar aile araçları olarak geçer. Alt orta segment araçlar olarak da bilinir. Ortalama bir büyüklükte olduğu için aileler genellikle C segmenti araçları tercih eder.

D segmenti araçlar: D segmenti araçlar ülkemizde büyük aile otomobilleri olarak kullanılır. Kalabalık aileler için ideal olan araç tipidir. Üst orta sınıf araçlar olarak geçer. Yazımızın devamında bu segmentin özelliklerinden bahsedeceğiz.

D Segmenti Araçlar Nelerdir?

D segmenti araçlar halk arasında large family car yani geniş aile araçları olarak geçer. Orta sınıfta yer alan araç gruplarındandır. D araç segmenti için diğer araç segmentlerine göre daha lüks araçlardır diyebiliriz. Bu doğrultuda fiyatları da diğer segmentlere göre daha yüksektir. D segmenti araçlar iç hacmi ve motor hacmi olarak diğer segmentlerin daha üstündedir. Araç alırken vergisinin ne kadar olduğu da önemlidir. Bu segmentteki araçların A – B – C segmentindeki araçlara göre vergileri daha yüksektir. Bunun sebebi ise bu segmentteki araçların diğer segmentte ki araçlara göre konforludur ve belirttiğimiz gibi fiyatları daha yüksek olduğu içindir. Unların yanı sır bu D segmentindeki araçların motor güçlerinin 1.6 motor gücünün altında olduğunu görmek çok zordur.

D segmenti araç üreten birçok otomotiv üreticisi vardır. D segmenti araçlar şu şekildedir; Citroen C5, Audi A4, Jaguar X-Type, Ford Mondeo, Volkswagen Passat, Opel Insignia, Alfa Romeo 156, Opel Vectra, Toyota Avensis, Renault Laguna, Honda Accord, Mazda 6, Seat Exeo, Nissan Primera, Skoda Superb, BMW 3 serisi, Mercedes C serisi bu tip araçlara örnektir.

Yukarıda bahsettiğimiz araçların yanı sıra SEV olarak adlandırdığımız “ Spor Kullanıma Uygun Araç” anlamına gelen araçların bir kısmı da D segmentinde araçlardır. Bu sınıf araçlar halk arasında arazi araçları olarak da bilinir. Bu tipteki araçları otomotiv devleri büyük harcamalar yaparak günlük kullanıma da sunmuştur. Bu tip araçları şehir içinde kullanıma sokan üreticilerden birisi Jeep, Renault ve Volkswagen gibi markalardır. Bu kategorideki araçların yakıt ekonomisi kullandığını göremeyiz. Aynı zamanda oldukça pahalı araçlardır. Ayrıca vergileri de yüksek olan araçlar sınıfında yer alırlar.

BİR CEVAP BIRAK