Ana sayfa Araç D2 Belgesi Sorgulama

D2 Belgesi Sorgulama

0
PAYLAŞ

Günümüzde araçların yolcu taşımacılığı veya eşya taşımacılığı yapmak için bazı belgelere ihtiyacı vardır. Yolcu ve eşya taşınmasına izin veren bu belgeler birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden çeşitli belgeler karşımıza çıkabilir. Eşya ve yolcu taşınmasına izin veren belgelerden birisi D2 belgesidir. D2 belgesinin özelliği yolcu taşınmasına izin vermesidir. Bir firmanın personellerinin taşımasını yapmak, öğrenci, öğretmen veya yolcu taşıması yapmak için şoförlerin D2 ehliyetine sahip olması gerekir. araç sahipleri ise araçlarında yolcu taşıması yapmak istiyorsa araçlarına D2 belgesi alması gerekir. D2 belgesi belli bir zaman aralığı bulunmaksızın yolcu taşımacılığı yapacak olan, önceden gruplanmış olan yolcuları belli bir noktadan alarak başka bir noktaya götürecek olan araçlara verilir. Bu belge 1678 sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu ile bu kanuna göre yayınlanan yönetmeliğe uygun olan araçlara verilir.

D2 yetki belgesi almak istiyorsanız bu iş için sermayenizin en az 30 bin TL olması gerekir. D2 yetki belgesi almanın ücreti 39 bin 063 TL’dir. Her araç için 90 TL’de taşıma kartı bedeli ödenir. Ayrıca D2 belgesi almak için Ticaret Odası’na da kayıt olunması gerekmektedir. Tüm bu masraflar düşünüldüğü zaman D2 yetki belgesi almak isteyen kişinin en az bu iş için 30 bin TL’ye ihtiyacı vardır. D2 yetki belgesinde asgari koltuk kapasite şartı vardır. D2 yetki belgesi için asgari koltuk sayısı 75’tir. Araç sahipleri bu şartı karşıladıktan sonra istedikleri kadar araç eklemesi yapabilir. Araç eklemede bir sınır yoktur. Yalnız D2 yetki belgesine eklenecek araçların ticari olarak tescil edilmesi gerekir. 75 koltuk sayısının yanı sıra araçlar 10 yaşından daha küçük olmalı ve belge sürecinde araçlar bu özelliğini koruması gerekir. Yalnız 75 koltuk sayısı sağlandıktan sonra eklenecek olan koltuklarda herhangi bir sınırlama yoktur. 75 koltuk şartından sonra araçlarda yaş şartı aranmaz fakat 10 yaşından büyük araçlar koltuk kapasitesi hesaplanırken buna dahil edilmez. Bu şartları karşıladığınız takdirde D2 belgesi alarak yolcu taşıma işleminizi yapabilirsiniz.

D2 belgesine sahip olmak istiyorsanız gerekli şartları yukarıda belirttik. D2 belgeniz varsa bunu sorgulamak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda D2 belgenize ait olan detaylı bilgileri de görmek isteyebilirsiniz. Yazımızın devamında D2 belgenizi nasıl sorgulayacağınızı anlatacağız.

D2 Belgesi Nasıl Sorgulanır?

 

Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık sorgulama işlemlerinin birçok siteden yapılabileceğini biliyoruz. Günümüzde D2 belgesi sorgulama işleminin en çok yapıldığı site E-devlet sitesidir. E-devlet sitesi teknolojinin gelişmesine ayak uydurarak birçok sorgulama işlemini bizlere sunar. Sunduğu bu sorgulama işlemlerinden biriside D2 belgesi sorgulama işlemidir. Bizde sizlere en kolay sorgulama yöntemlerinden biri olan E-devlet ile D2 belgesi sorgulama işlemini anlatacağız. D2 belgesi sorgulama işlemini E-devlet üzerinden yapmak için ilk olarak aşağıda vereceğimiz linke tıklamanız gerekir. Linke tıkladıktan sonra sorgulamayı yapacağınız sayfaya yönlendirileceksiniz.

Linke tıkladıktan sonra karşınıza yukarıda olan fotoğraftaki sayfa gelecektir. Bu sayfada “Kimliği Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza aşağıda verdiğimiz fotoğraf çıkacaktır.

-Kimliği Şimdi Doğrula seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki fotoğrafın olduğu ekran gelecektir. Bu ekranda plaka bölümüne D2 belgesi aldığınız aracın plakasını yazmanız gerekir. D2 belgesi aldığınız aracınızın plakasını yazdıktan sonra “Sorgula” seçeneğine tıklamanız gerekir. Sorgula seçeneğine tıkladıktan sonra aracınıza ait olan D2 belgesi karşınıza çıkacaktır. Aynı zamanda D2 yetki belgenize ait olan bütün bilgileri bu ekranda görebilirsiniz.

D2 Yetki Belgenizi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK