Ana sayfa Genel Sorgulamalar Dava Takibi

Dava Takibi

0
PAYLAŞ

Ülke sınırları içerisinde yaşamakta olan her vatandaş Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre belirlenen bir çok haklara sahiptir. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de dava açmak haklıyı ve haksızı birbirinden ayırabilmek için önemli bir adımdır. Dava takibi ile ilgili merak edilen konuları internet üzerinden öğrenilebilmesi için sırasıyla yapılması gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

Ülkemizde yaşayan her vatandaş açtığı davayı veya kendisine açılmış olan davayı takip edebilmek, mahkemenin ne zamanlarda veya nerede olduğunun öğrenebilmesi için internet üzerinden sorgulama yapabilir. Mahkeme veya kendisine açılmış bir davayla ilgili olan ve merak edilen soruların cevaplarını internet üzerinden çok kısa bir süre içinde yapabilirsiniz. Vatandaşlar mahkemelerinin olup, olmadığını öğrenebilmek için internet üzerinden online olarak sunulmuş olan hizmetleri kullanabilirler. Bu hizmeti hızlı bir şekilde alabilmek için Açılımı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak anılan ve kısaltılmışı UYAP bir hizmet çeşidini vatandaşlara E-Devlet sistemi sunmuş bulunmaktadır.

Dava Takibi

Dava takipleriyle ilgili merak edilen konuları internet üzerinden öğrenilebilmesi için ilk olarak E-Devlet sistemine girilmesi gerekmektedir. Bu sistem üzerinden sizden istenilmekte olan E-Devlet şifresi ve T.C Kimlik Numaranızı sisteme giriş yaparken kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra “dava takibi bağlantısı” yazısına tıklamanız gerekmektedir.

 

Bu sistemi kullanarak öğrenmek istediğiniz gerekli mahkeme veya dava bilgilerine ulaşabilirsiniz. Resmi belgelerinizi de bu yöntemle alabilmeniz mümkün. Adliyeye gitmeden tüm dava bilgilerinizi ve mahkemeniz hakkındaki tarih ve bilgileri bu sistemden öğrendiğinizde bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Bu sistem üzerinden alabileceğiniz sabıka kaydı kağıdı tüm iş girişlerinde ve resmi işlemlerde istenilmekte olan bir belgedir. Bu işleminizi de aynı mahkeme ve dava takibi gibi E-Devlet şifresiyle yapmanız gereklidir. Bu şifreyi almak için size en yakın PTT şubesine giderek cüzi miktarda ücret ve kimlik bilgilerinizle şifrenizi alabilirsiniz. Dava takibi sorgulama işlemine hemen başlamak için aşağıda sizinle paylaşmış olduğumuz linke bir kez tıklayınız. Açılan sayfa üzerinden hızlı bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Dava Takibi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK