Ana sayfa Genel Sorgulamalar Defter Tasdik Cezası Sorgulama

Defter Tasdik Cezası Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bu yazımızın içeriğinde sizler için defter tasdik cezası sorgulama işlemlerinizi ve buna ait olan uygulamalarınızı nasıl yapacağınız hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer defter tasdik cezası sorgulama işlemleri için genel olarak bir açıklama yapmak istersek, vergi mükellefi olan ticarethane sahiplerinin tutmalarının mecburi olduğu yasal defterlerini belirlenmiş ve bu zaman süresince tasdik ettirmemelerinden dolayı uygulanmakta olan cezadır diyebiliriz.

Bu durum içerisinde, işletmelerde geçmiş olan bir senenin sonunda, 31 Aralık tarihine kadar defter tasdik işlemlerini işletme sahiplerinin yaptırmaları mecburidir. Eğer işletmeler tarafından zorunlu olan bu işlem yapılmamış ise, en son süre olarak tasdik edilen son süreyi baz alarak ceza hesaplama işlemi yapılır ve işletme bu cezayı ödemeye mecbur tutulacaktır.

Defter Tasdik Cezası Sorgulama

 

Bu yazımızda bahsetmiş olduğumuz idari para cezası gerektiren cezai yaptırımlar ve olası vergi indirimi kapsamından yararlanamama olarak defter sahiplerine belirtilmiştir. Kanunun ilgili maddesinde açıkça belirtildiği gibi, işletmeler istenilmiş olan defter tasdik işlemlerini istenilmiş sürede yaptırmazlarsa, katma KDV den muaf tutulacaklardır. SGK mevzuatında yer almakta olan tasdik ettirilmemiş belgeler 12 asgari ücret tutarı karşılığı kadar idari para cezası ve ödenen primlere ait ödemelerin iptalini gerektiren durumları kapsamış bulunmaktadır. Defter tasdiki yaptırmamanın mali sonuçlarına ek hapis cezasıyla yargılanmaya kadar gidebilecek cezalar için vatandaşlarımızın bu konunun ayrıntılarına daha fazla dikkat etmeleri lazımdır. Defter tasdik cezası sorgulama dahilinde belirlenmiş olan idari para cezası her yıl için farklı miktarlarda hesaplanmaktadır.

Bu durumlar altında iken, işveren olan kişilerin defter tasdik cezası sorgulaması içerisinde, işletmelerdeki düzelenmiş olan iş güvenliğinin sağlanması ve bu işlemin hızlılığı açısından belgelerini ceza zamanına girmeden tasdik ettirmeleri gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK