Ana sayfa Genel Sorgulamalar Deprem Sorgulama

Deprem Sorgulama

0
PAYLAŞ

Yer kabuğu içinde kırılmalar nedeniyle depremler oluşmaktadır. Titreşimlerin yeryüzüne ulaşmasından dolayı bir çok yerleşim bölgesinde yıkımlar görülmektedir. Depremden görünen zarar depremin ölçülebilen sallanma miktarına göre gerçekleşir. Mesela örnek olarak 99 depremi olarak anılan Adapazarı depreminde 7.2 şiddetinde oluşan deprem yüzünden bir çok bina yıkılarak can kaybı oluşturmuştur. Depremden korunmanın yolu sadece binaların sağlam yapılmasıyla ulaşılabilecek bir sonuçtur. Ülkemizde neredeyse tüm bölgeler deprem alır niteliktedir. Tüm bölgelerimizde olan depremlerde deprem ülkeleri olan ülkelere nazaran daha az can ve mal kaybı olsa da yine de her yaşanan büyük depremden sonra can ve mal kaybı yaşanabilmektedir. Deprem sorgulaması yapmak için ülkemizde Kandilli Rasathanesi kullanılmaktadır. Deprem sorgulama işleminizi internet üzerinden Kandilli Rasathanesinin resmi web sitesini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Deprem Sorgulama Nasıl yapılır?

Deprem hareketleri ülkemizde Kandilli Rasathanesi tarafından incelenmektedir. Eğer Kandilli Rasathanesi üzerinden olmuş bir depremin hareketlerini incelemek istiyorsanız, Kandilli Rasathanesi resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Kandilli Rasathanesine giriş yaptığınızda depremin yerini, kaç şiddetinde olduğunu ve daha deprem olasılığının olup olmadığı hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Yani olmuş bir depremin tüm istatistiklerini Kandilli Rasathanesi web sitesi aracılığı ile öğrenebilmeniz mümkündür. Aşağıda verilmiş olan görsel gibi bir görüntü Kandilli Rasathanesi sitesine girildiğinde karşınıza çıkacaktır. Bu sayfa üzerinden deprem sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu liste üzerinde saat ve tarihlerine göre oluşmuş depremlerin sıralamasını görmekteyiz. Kandilli Rasathanesi sayfasında ayrıca listede görülmekte olan depremleri haritada gör seçeneği, depremlerin büyüklüğü ve depremler hakkında veri toplama yazılarına tıkladığınız vakit bu konular hakkında Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde hazırlanmış olan makaleleri görebilirsiniz.

Deprem Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

 

Deprem Sigortası Sorgulama

Ülkemizde oluşan depremler çoğu zaman büyük kayıplar neden olmaktadır. 99 depremi olarak bilinen Büyük Kocaeli Depremi’nin izleri hala silinmemiş olup, depremde oluşan can kayıpları yüzünden bütün ülke etkilenmektedir. Büyük doğal afetler arasında olduğundan dolayı depremleri engelleme gibi bir seçenek bulunmamaktadır.

Fakat mal güvenliği açısından deprem sigortası yaptırmak, depremde kaybedilen malların hepsini geri kazanmak için önemlidir. Deprem sigortası olan bir evin depremde zarar görmesi ile birlikte bu ev için hasar kaydı tutulur ve sigorta şirketi tarafından zarar karşılanır. DASK olarak bilinen deprem sigortasını yaptırmak artık ülkemizde zorunluluk haline getirilmiştir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet üzerinden yapılmakta olan sorgulama işlemlerinin sayısı da bir hayli artmıştır. Eskiden kurum ve kuruluşlara giderek bir sürü kuyruklar bekledikten sonra yaptırdığımız işlemleri artık kısa süreler içinde internet üzerinden yapabilmekteyiz. Deprem sorgulama ve deprem sigortası sorgulama işlemleri de internet sistemi üzerinden yapılabilen işlemlerden birisidir. Bu işlemi yapabilmek için T.C kimlik numarasının olması ve deprem sigortası yaptırılacak veya sorgulanacak yerin il ve ilçe bilgilerinin olması yeterlidir.

Deprem Risk Raporu Sorgulama

Kentsel dönüşüm kanunundan yararlanabilmek için deprem risk raporu Bakanlık Yetkili Kuruluşlarına başvurarak alınabilmektedir. İsterseniz internet üzerinden de deprem risk raporu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.  Bu sorgulama işlemini yapabilmek için DASK internet sitesini kullanarak işlem yapmanız mümkündür. İkamet edilen binadan bir kişinin bu raporu alabilmesi için Belediye İmar Müdürlüğü ya da Tapu Müdürlüğü’ne başvuru yapması yeterlidir.

Deprem Hasar Tespit Sorgulama

Deprem olduktan sonra mutlaka hasar ihbarınızı yapmalısınız. İhbarınızdan sonra olay yerine gelen Dask yetkilileri tarafından, hasar tespitinizi en ince ayrıntılarına kadar yapılır. Dask tarafından gönderilen bu yetkililer, tespit ve inceleme için hazırlanmakta olan raporları deneyimlerinden yararlanarak hazırlayan ve bu konuda tecrübeli olan kişilerdir. Deprem hasar tespiti çalışmalarını sigortacılık standartlarına uygun bir halde hazırlamakta olan yetkililer en doğru sonucu elde edebilmek için çaba göstermektedirler. Deprem hasar tespit tutanağınız depremden sonra bu kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Deprem hasar tespit sorgulama işleminizi DASK internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK