Ana sayfa Sınavlar DGS Başvuruları

DGS Başvuruları

0
PAYLAŞ

DGS açılımıyla Dikey Geçiş Sınavı olarak bilinmektedir. DGS, 2 senelik meslek yüksekokulu ve  açıköğretim önlisans programlarından her birinden, 4 yıllık açık öğretim ve örgün eğitim lisans programına geçiş gerçekleştirmek maksadı ile gerekli olan bir sınav olmaktadır.

2 yıllık öğrenimlerini bitirmiş olan öğrenciler gereken şartları yerine getirdikten sonra, kabul edilecekleri üniversitenin 4 yıllık bölümüne geçiş yapabilme hakkına sahip olabilecekler. Bunun için 2 yıllık olan bölümlerinden mezun olmaları ÖSYM’nin yapacak olduğu Dikey Geçiş Sınavından yani (DGS)den tam not almalarıyla olabilir.

DGS ile kişilerin geçiş yapmak istedikleri bölümlere genellikle 5 veya 10 kişilik bir kontenjan açılmaktadır. Bu manada kişilere sağlanmış olan kontenjan sayısı oldukça az görülmektedir. Tercihler ise sınavdan sonra yapılabilmektedir. Bu manada sınav puanına göre seçimler yapılabilir. Sınav sonuçları yaklaşık 1 ay içerisinde açıklanır. Bu manada açıklama ÖSYM bünyesi tarafından yapılmaktadır. Sınava girilecek olan yıl içinde ne zaman sonuçların öğrenilebileceği ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden öğrencilere bildirilecektir.

 

DGS ve ÖSYM’nin yapmış olduğu sınavlar içinde en kolay sınavlardan biri olarak bilinmektedir.

ÖSYM’nin yapmış olduğu açıklamalara göre, 2017 senesi içerisindeki sınav takvimi belli oldu. Bu kapsamda, DGS 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak ve 29 Ağustos 2017 tarihinde sonuçlar açıklanacaktır. Ancak sınava girmeden önce öğrencilerin ilk olarak başvurularını yapması gerekmektedir. Bu yazımızın içeriğinde sizlere DGS başvurunuzu nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Başvurunuzu yapmak için sizlere verecek olduğumuz bilgileri sırası ile takip etmeniz yeterli olacaktır.

DGS Başvurusunu Nasıl Yapabiliriz?

Sınava girecek olan öğrencilerin, ÖSYM tarafından öğrenciler için belirlenmiş olan süreler dahilinde başvurularını yapmaları gerekir.  2017 yılı içerisinde yapılacak olan sınavlar kapsamında başvurular 24 Mayıs-01 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacaktır.

DGS’ye başvurmak isteyen adayların,  2017-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formu  da sizlere tanınmış olan başvuru süresi dahilinde ÖSYM’nin resmi web internet sitesi üzerinden alınabilir. Buradan öğrenciler DGS sınav kılavuzunu alabilirler. Adaylar burada yazmakta olan bilgileri dikkatlice okumaları gerekmektedir. Bu kılavuzların satışı kesinlikle yapılmamaktadır ve bu kılavuzların  içerisinde başvurma, değerlendirme, sınav, tercih işlemleri ve yerleştirme hakkında bir çok bilgiler yer almaktadır.

DGS’ye başvuru yapacak olan adaylar Meslek Yüksek Okulu başvuru merkezine giderek, başvuru yapmaları gerekmektedir. Okumaya devam etmekte olan öğrenciler ise, başvuruları devam etmekte olduğu okullardan yapabilir. Başvurularını yaparken sağlıklı bir başvuru için tüm belgelerini de başvuru merkezlerine götürmeleri gerekmektedir. Bu belgeler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • Geçici Mezuniyet Belgesi veya Ön lisans Diploması
  • Geçici Mezuniyet Belgesi aslı veya Lise Diploması
  • DGS sonuç belgesinin internet çıktı kağıdı
  • Nüfus cüzdanının arka ve ön yüzünün fotokopisi
  • Kan grubunu gösteren belge veya fotokopisi, (Ehliyetlerinde kan grubu yazan kişiler için ehliyet fotokopisi yetmektedir)
  • 6 adet vesikalık (Bu resmin kılık kıyafetle ilgili mevzuata uygun bir şekilde olması, son altı ay içerisinde çekilmiş olması şartı aranmaktadır. Ayrıca bu resimlerin 4,5×6 santim ebatlarında olması gerekmektedir.)
  • (onaylı) Transkript
  • (onaylı) Ders içerikleri
  • Askerlik çağına gelmiş öğrenci adaylarının ilgili askerlik şubelerinden alacakları tescil belgesi veya askerlik görevini yerine getirmiş olan öğrencilerin durumlarını belirten belge. (Bu belge 1989 yılı ve sonrası doğmuş olanlardan istenmemektedir.)

Tüm bu şartlar dahilinde belirtilen süre içerisinde başvurular yapılabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK