Ana sayfa Sınavlar DGS Sonuçları Sorgulama

DGS Sonuçları Sorgulama

0
PAYLAŞ

İki yıllık meslek yüksek okulu mezunları veya önlisans diploması olan kişiler belirlenen şartları yerine getirdikleri durumda dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilmektedirler. Kişilerin bu geçiş işlemini başarı ile yapabilmeleri için yerine getirmeleri gereken birinci şart Dikey Geçiş Sınavı yani (DGS)’ye girmek olmalıdır. Dikey Geçiş Sınavı ÖSYM bünyesinde hazırlanarak yapılan bir sınavdır.

Dikey Geçiş Sınavı için öğrenciler 3 saatlik bir sınavdan geçmek zorundadır.  Ve bu sınavın içeriğinde sayısal ve sözel olmak üzere 2 bölüm bulunmaktadır. DGS’ye girmeden önceki zamanda kişilerin bilmesi gerekli olan bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin en önemlileri şunlardır;

  • DGS ile geçiş yapmak oldukça azdır.
  • Dikey Geçiş Sınavı’na giren kişiler en fazla 18 tercih hakkı yapabilir.
  • Bu sınavda AÖBP başarı notları oldukça etkilidir.
  • Dikey Geçiş Sınavı’nda 80 sözel ve 80 matematik sorusu bulunur.
  • Dikey Geçiş Sınavı sonuçları ortalama bir ayda açıklanır.

DGS Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

DGS’ye giren kişiler bu sınavın sonuçlarını nereden alacakları konusunda araştırma yapıyorlar. Bu sınava girmiş olan kişiler için, sizlere bu yazımızda açıklamalar yapıyoruz DGS sonuç sorgulama işlemleri internet üzerinden çok rahat ve hızlı bir şekilde yapılabilen sorgulama işlemleri arasındadır. Bu yazımızın içeriğinde sizlere DGS sonuçlarını öğrenebilmeniz için yardımcı olacağız.

  • Dikey Geçiş Sına sonuçları sorgulama işleminizi kolayca yapabilmek için yazımızın son kısmında vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklamanız gerekir.
  • Dikey Geçiş Sınav sonuçları sorgulama bağlantı adresi üzerine tıkladığınız vakit ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi ÖSYM web sitesi üzerinden açılacaktır.
  • Bu sistemde Dikey Geçiş Sınav sonuçları sorgulama yapmaya yönelik bulunan tablo üzerinden sonuç yılınızı, sonuç grubunuzu seçerek işleminizi yapınız.

Bu işlemlerden sonra Dikey Geçiş Sınav sonuç sorgulaması yapmak için “bul” butonunu tıklayınız.

“Bul” butonunu tıkladığınız vakit yeni bir web sayfası açılacaktır. Bu sayfada Dikey Geçiş Sınavı sonuçları sorgulama çeşitlerinden bir tanesini seçiniz. Resimdeki örnekte gösterdiğimiz şekilde Dikey Geçiş Sınavı Ek Yerleştirme Sonuçları, Dikey Geçiş Sınavı Yerleştirme Sonuçları veya Dikey Geçiş Sınavı Sonuçları olarak size verilmiş olan seçeneklerden hangisini öğrenmek istiyorsanız o bölümün butonunu tıklayınız.

Öğrenmek istediğiniz Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarından herhangi bir tanesine tıkladıktan sonra aynı işlemleri tekrarlamanız gerekecektir. Dikey Geçiş Sınavı sonuçları sorgulaması yapmanız için gereken işlemler T.C. kimlik numaranızı eksiksiz bir şekilde sisteme girmeniz ve aday şifrenizi gerekli kutucuğa girmeniz olmalıdır.

Daha sonra Dikey Geçiş Sınavı sonuçları sorgulama işlemini bitirebilmek için “gönder” butonunu tıklayınız.

Bu işlemleri anlattığımız adımları takip ederek yaptığınız takdirde Dikey Geçiş Sınavı sonuçları sorgulama işleminizi eksiksiz bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

DGS Sonuçları Sorgulama İşlemleriniz İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK