Ana sayfa Genel Sorgulamalar Domain Yaşı Sorgulama

Domain Yaşı Sorgulama

0
PAYLAŞ

Bir ürünü alıp almamaya karar vermek için internet üzerinden yapılmakta olan araştırmalar ortalama olarak %95 kadardır. Arama motorlarına insanların ihtiyaçlarını karşılamak istedikleri anahtar kelimeler yazılarak bu sistem ile sorgulama yapılmaktadır.

Domain Yaşı Sorgulama

Domain Yaşı Sorgulama işleminizi yapabilmek için gerekli anahtar kelimeleri bilmek önemlidir. Domain hesaplarına göre anahtar kelime girdikten sonra internet kullanıcılarının hepsi ilk sıralarda görülmekte olan siteleri tıklamayı tercih ederler.

 

Buna sebep olan ise o siteyi kuran kişilerin sitelerinin en ön sırada gelebilmesi için anahtar kelimelerini konularına göre seçmeleri ve çok bol seçmeleridir. Bu yazımızın içeriğinde sizler için domain yaşı sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgileri paylaşacağız. Eğer sizde domain yaşı sorgulaması yapmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyarak işleminizi yapabilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain yaşı sorgulama konusunu tam olarak açıklamadan önce domain kelimesinin anlamını öğrenmeliyiz.  Domain name diye anılan diğer bir ismi ile alan adı olarak da kullanılan bu kelime internet sitesi bulunan tüm kurum veya kuruluşların internet üzerindeki kimliğini ve ismini yansıtmaktadır. İngilizce ismi domain name olan bu kelimenin kısaca ülkemizde kavram olarak kullanılan kelimesi ise domaindir.

 Alan Adı Yapısı

(Uniform Resource Locator yani kısaca URL, kaynak bulucu ve kaynak konumlayıcı anlamlarına gelmektedir. Bu isim İnternet adresinin tüm kısımlarını oluşturmakta olan genel bir isimdir. Mesela arama yapmak için http://esorgulamalar.com sitesinin ismini ele almak istersek https://, ftp://, news://, http:// ile başlayan bölüm bu sitenin protokol adıdır.

www olarak başlayan alanlar ise Subdomain alt alan isminin kısmıdır.

esorgulamalar kök alan adı olarak adlandırılır.

com alan adı olarak yani (domain) uzantısı olarak isimlendirilir.

tr uzantısı ise ülke kodu olarak geçerlidir yani Türkiye’nin kısaltılarak kullanılan şeklidir. Mesela us olarak geçen uzantılar Amerika Birleşik Devletlerini göstermektedir.

En fazla bilinen alan adı uzatması com olarak bilinir. Kök adı www olarak kullanılır.

Alan Adı Almak Neden Gereklidir?

Kendinize ait olan bir internet sitesi kurmak istiyorsanız o zaman mutlaka bir domain almak zorundasınız. Fakat domain satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç tane konu bulunmaktadır. Aşağıda sizler için vermiş olduğumuz bilgiler içinde domain satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Domain Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Almış olduğunuz domain mutlaka sitenin içeriğini yansıtmalıdır. Bu arama motorunda arama yapan kişiler için önemlidir.

  • Kolay söylenebilir olmalıdır.
  • Akılda kalıcı niteliği bulunmalıdır.
  • Başka bir benzerinin olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Uzantıları her zaman doğru olarak kullanılmalıdır.
  • Söylenmesinin kolay olması önemlidir.
  • Aldığınız domain SEO yani (Search Engine Optimization) uyumlu olmalıdır.

SEO açılımı ile (Search Engine Optimization), Türkçe kelime anlamı ile arama motorunun optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO yani (Search Engine Optimization) bir pazarlama tekniği olarak bilinmektedir. Bu teknik size ait olan sitenin diğer sizin sitenize benzeyen sitelerden arama motorlarında daha yukarıda çıkmasını sağlamaktadır. Bu da sizin lehinize olan bir gelişmedir.

Yani size ait olan bir site ne kadar arama motorlarında üst kısımda çıkarsa o kadar fazla görülme ihtimali bulunmaktadır. Bu konuda yapılacak olan siteniz ile alakalı kelimelerin arama motoruna girildikten sonra tüm içeriklerin bu sitede bulunuyor olmasıdır.

Domain Yaşı Ne İfade Eder?

Sorgulama işlemleri arasında domain yaşı sorgulaması en fazla yapılan işlemlerdendir. Domain yaşı sitenize ait kullanım süresini göstermektedir. Domain yaşınız ne kadar ise o zaman sitenizin oldukça yüksek derecede bir değeri bulunmaktadır.

İnternet ortamının çok kalabalık bir ortam olduğunu düşünürsek bu kadar kalabalık bir sistemde birinci sayfalarda görülerek ve uzun süre birinci sayfada kalabilmek oldukça önemlidir. Sitenin kalitesi ve domain yaşı ne kadar yükselirse site üzerinden kazanılmakta olan gelir de o kadar yükselecektir.

Domain Yaşı Değeri Nasıl Hesaplanır?

Domain yaşı sorgulama işleminin yapılması oldukça kolay işlemler arasındadır. Sitenize ait olan domain yaşının hesaplanma işlemini buna ait hesaplamalar yapan siteler üzerinden yapabilirsiniz. Domain yaşı ölçümleri 1 – 100 arası hesap değeri ile ölçülmektedir. Bu ölçümü hızlı bir şekilde yapabilmek için yazımızın en alt kısmında sizinle paylaşmış olduğumuz domain yaşı sorgulama sistemine tıklayarak işleminize hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Her domain için belirli bir süre bulunmaktadır. Domain süresi siteyi kullanan kişi tarafından yükseltilmese site 65 ila 75 gün içinde silinebilir. Size ait bir domainin silindiğini görürseniz ücretini ödeyerek bu siteyi tekrardan geriye alabilirsiniz.

Domain yaşı sorgulamak için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK