Ana sayfa Trafik Dur İhtarına Uymama Cezası

Dur İhtarına Uymama Cezası

0
PAYLAŞ

Trafik kuralları gereğince araç kullanan sürücülerin uyması gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kurallara uymak ve gerektiği gibi davranmak her sürücünün görevidir. Trafik kuralları dışında kanunların verdiği yetkiye dayanarak trafik polisleri bazı gerekli gördüğü durumlarda istediği aracı durdurabilir ve şüpheli durumlar için kimlik bilgileri isteyebilir. Bu gibi durumlarda trafik polisinin dur ihtarını göz ardı etmemek gerekir. Polisin emrine uyarak aracımızı durdurmamız ve polisin istediklerini yapmamız gerekir. Aksi takdirde kurala uyulmadığında dur ihtarına uymama cezasının sürücülere uygulanılması kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarla yüz yüze gelmemek için terfik polisinin dur ihtarını dikkate almak gerekir. Emire uymasanız da polis aracınız plakasından sizi rahatlıkla bulacaktır. Bu gibi durumlarda kuralı ihlal eden kişiler hakkında polisin istediği gibi ceza yazma ehliyeti vardır. Aynı zamanda daha ileri boyutlara iş taşınırsa yani sürücü yakalandığında yine durmazsa polisin ateş etme yetkisi de vardır Bu gibi durumlarda polis ateş etme yetkisini rahatlıkla kullanabilir ve gerekli gördüğü durumlarda ateş etme yetkisini kullanarak gerekli olan aracı bu şekilde durdurabilir. Bu gibi üzücü durumlarla karşılaşmamak adına ihtarı göz ardı etmemiz gerekir. Trafik polisinin dur işaretini dikkate alarak durmamız ve polisin istediği sorulara cevap vermemiz gerekir. Sorun siz de yoksa zaten polis sizi bırakacaktır.

Polisin Dur İhtarına Uymamanın Cezası Nedir?

Yukarıda da belirttiğimi gibi polisin dur ihtarına uymamamız yasal bir zorunluluktur. Bu yasağı ihlal edenler hakkında yasalarda açıkça uygulanan ceza işlemleri vardır. Bu ceza işlemlerine göre bu yasağı ihlal eden kişiler hakkında para cezası uygulanır. Yasalarda bu konu için iki çeşit yasaklayıcı madde bulunmaktadır. 47/1-a maddesine göre ‘’Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası ve ya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak’’ biçimindeki yasağa göre bu kuralı ihlal edenler için 199 TL gibi para cezası yazılır. Eğer bu para cezasını kişi peşin ödeyecekse indirim yapılarak ceza 149,25TL’ye düşer. Kişi için ayrıca her ceza alışında 20 puanlık ceza sistemi uygulanır. Bu puan 100 puanı bulduğu takdirde sürücü belgeleri kişinin elinden alınır.

Diğer bir madde olan 47/-d maddesine göre ‘’ Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk ve yükümlülüklere uymamak’’ şeklindeki maddeye göre kişiye bunun karşılığında 92 TL gibi para cezası yazılır. Yine peşin ödemelerde indirim uygulanır ve bu para 69 TL’ye kadar düşer. Bu ceza sisteminde de yine puanlar vardır ve limit dolduğunda sürücü belgeleri kişinin elinden alınır.

 

Trafik kuralları gereğince belirtilen bu kurallar çerçevesinde yasaları ihlal eden kişiler için bu tip cezalar kanunlarca belirlenmiştir. Sosyal düzeni korumak ve sağlıklı bir trafik adına bu cezai müeyyidelerin olması trafik açısından son derece önemlidir. Siz de bu gibi durumlarla karşılaşmamak istemiyor ve bu cezaları ödemek istemiyorsanız polisin dur ihtarına karşı pasif kalmamalısınız. Polisin sosyal düzeni korumak amacıyla gerekli gördüğü durumlarda istediği aracı durdurma yetkisi karşısında emri yerine getirmemiz bir vatandaş olarak görevimizdir. İşin daha da uzaması halinde polis ateş etme yetkisini de kullanabilir ve istenmeyen kötü sonuçlar aleyhimize olabilir. Maddi ve manevi zarar görmek istemiyorsak belirtilen kurallar çerçevesinde zorluk çıkarmadan istenilen şeyi yapmamız kendimiz için son derece önemlidir. Polisin işini rahatça yapması ve görevini sağlıklı biçimde yerine getirebilmesi açısından da polise yardımcı olarak emrini yerine getirmeliyiz.

BİR CEVAP BIRAK