Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Dur İhtarına Uymayan Sürücü

Dur İhtarına Uymayan Sürücü

0
PAYLAŞ

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre trafikte düzeni sağlamak için tehlikeli görülen durumlarda polis memurları şüpheli gördükleri durumda gerekli gördükleri durumlarda araçları durdurma hakkına sahiptir. Ortada somut bir delil olmasa dahi polis istediği aracı durdurup kimlik sorabilir. Trafik güvenliğinin en üst noktada sağlanması için trafik polisleri gerekli gördükleri her durumda araçları durdurma yetkisine sahiptir. Sürücüler de bu emre uyup polisin dediklerini yapmak durumundadır. Aksi takdirde şüpheye mahal verebilir ya da ceza işlemleri ile karşılaşılabilir. Güvenli ve sağlıklı bir trafik geçidi için polise bu konuda yardımcı olmak görevimizdir. Polis gerekli gördüğü durumlarda ateş etme yetkisini de kullanabilmektedir. Radar uygulaması ile zaten araçlar ayrıntılı bir şekilde tespit edildiği için dur emrine gereksiz yere direnmek akıllı bir iş olmayacaktır. Dur ihtarına uymama cezası hakkında ayrıntılı bilgilere yazının devamında yer vermeye çalışacağız.

Polisin Dur İhtarına Uymayan Sürücünün Cezası Nedir?

Polislerin şüpheli gördükleri durumlarda istedikleri zaman istedikleri kişiyi durdurma hakkı vardır. Polisler şüpheli gördükleri ve tehlike arz edildiğini düşündükleri durumlar için istedikleri kişiyi durdurabilir ve kimlik belgesi sorabilirler. Bu durumlarda sürücüler dur ihtarına uymalı ve polisin dediklerini yapmalıdırlar. Polisin dur emrine uymamak ceza işlemlerini gerektirebilir. Bu konuda dur polisin dur emrine uymayan sürücü cezası ile ilgili iki temel belirgin ceza bulunmaktadır. Bu maddeler Karayolları Trafik Kanunun Trafik Cezası Madde 47/1-a ve Trafik Cezası Madde 4771-d maddesidir. İlk maddeye göre 47/1-a maddesine göre ‘’ Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak’’ şeklindeki ifadedir. Bu durumda ceza olarak 199 TL gibi para cezası uygulanır. Peşin ödemelerde %25 lik indirimle bu ceza 149.25 TL ye düşürülür. Ceza puanı ise 20 puandır. 100 puan dolduğunda 2 aylık süre ile sürücülerin ehliyetlerine el konulur.

 

Dur ihtarına uymayan sürücü cezası ile ilgili diğer madde ise 47/1-d maddesidir. Bu maddeye göre ‘’ Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk ve ya yükümlülüklere uymamak’’ şeklinde belirlenmiş maddedir. Buna göre bu kapsamdaki ceza tutarı 92 TL olarak belirlenmiştir. Peşin ödemelerde % 25 indirimle ceza 69 TL ye kadar düşürülmektedir. Ceza puanı yine 20 puandır.

Polisin dur ihtarına uymak vatandaş olarak asli görevlerden biridir. Polis gerekli gördüğü durumlarda istediği araç sahibini durdurabilir ve kimlik sorgulaması isteyebilir. Polise zorluk çıkarmadan gereken neyse onu yapmak gerekir. Eğer bu ihtara uyulmazsa cezanın yanında tehlikeli durumlarda polisin ateş etme yetkisinin de bulunduğunu unutmamak gerekir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için polisin dur emrine karşı pasif kalmamalı gereken neyse onu yapmalıyız.

BİR CEVAP BIRAK