Ana sayfa Ceza Sorgulamaları Düzeltme Beyannamesi Cezası

Düzeltme Beyannamesi Cezası

0
PAYLAŞ

Beyanname Nedir?

Beyanname, genel olarak vatandaşların vergi borcunun ne kadar olduğunu hesaplamak adına kanun içerisinde belirtilen tarihlerden yola çıkılarak vergi dairesinde yazılı yolla gönderilmiş olan bildirimlerdir. Bu beyannameler üzerinde vergi mükellefinin bilgileri bulunur. (adı, adresi, vergi hesabı ile ilgili bilgiler gibi. ) Bu beyannameler içerisinde hem somut şekilde yazılmakta hem de elektronik ortamdan oluşturulmaktadır.

Düzeltme Beyannamesi Nedir?

 

Düzeltme beyannamelerin elektronik ortam üzerinden gönderilmesi mümkün hale gelmiştir. Fakat düzeltme beyannamelerinin elektronik ortamlarda yollanması esnasında yapılan yanlışlıklardan ötürü arzu edilmeyen düzeltme beyannamesi cezaları yazılabilir. Yazımız içerisinde olası durumlar karşısında insanları hatalı vergi cezası ödemelerini engellemek için hangi durumlar karşısında hangi yolların izlenmesi gerektiğine yol gösterecek olan açıklamalar yapılmıştır. Kişilerin beyannameleri üstünde düzeltme yapmaları için denetçilerden yardım alması düzeltme beyannamesi cezası yazılmaması konusunda son derece önemlidir.

Düzeltme Beyannamesi Durumunda Yapılacaklar

Düzeltme Beyannamesinin Süresi Geçerse?

Yasal süre aşıldıktan daha sonra verilecek düzeltme beyannameleri konusunda dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi düzeltme beyannamesinin matrah artırıcı yer alıp almamasıdır. Matrah artırıcı konularda farklı matrah artırıcı bulunmayan durumlarda farklı yer alacak şekilde onay işlemi yapılır. Bunun yanında düzeltme beyannameleri internet üzerinden şekilde e-beyanname şeklinde de uygulanabilmektedir. Eğer matrah artırıcı ise düzeltme beyannamesi daha önce hazırlanmış olan beyannameyi de barındıracak şekilde yeniden düzenlenerek paket durumuna getirilerek belirtilmiş olan sisteme gönderilmektedir. Gönderilmiş olan beyanname paketi kontrol edildikten sonra onay aşamasına gelmesi ve bu aşamada üç farklı seçenek bulunur. Bu durumlar özle, pişmanlık talepli (PIS) ve DZT şeklinde bulunur. Kontrol edilmiş olan beyanname paketinden sonra bu kutucuklar içerisinde uygun olan işaretlenerek onaylanmaktadır. Daha sonra ise dilekçe yazabileceğiniz bir alan ekranınıza ulaştıktan sonra bu alanı da gerekli bölümlerini doldurarak işlemi tamamlanmaktadır. Önemli olan konu yasal süresi geçmiş olan pişmanlık talepli beyannameler için vergi cezası kesilmemektedir.

Diğer durum ise yasal süresinden hemen sonra matrah arttırıcı bulunmayan beyannamelerde ise aynı işlemler internet üzerinden uygulanır. Paket sisteme gönderilmekte ve kontrol edilmektedir. Daha sonra yine dilekçe yazılarak işlem tamamlanmaktadır. Tek fark seçeneklerde PIS kullanmak yerine KSS ( kanuni süresinden sonra) seçeneğinin yer almasıdır. Bu seçeneğe son derece dikkat ederek işleminize devam ediniz.

Son işlemlerden bir tanesi de beyan edilme zamanı geçtikten sonra beyanname ulaştırılmasıdır. Bu gibi durumlarda ise beyanname konusunda herhangi bir ödeme yer alıp almadığı önemlidir. Bu beyannameler içerisinde gönderilme aşamasında pişmanlık talepli mi veya kanuni zamanında sonra seçeneklerinden bir tanesinin düzgün olarak seçilmesi gerekir.

Düzeltme Beyannamesi Cezaları Ne Kadardır?

Kanuni zamanından sonra elektronik ortamda verilecek olan beyannameler için özel usulsüzlük cezası uygulamaları 2017 yılı için düzenlemelerinde düzeltme beyannamesi ise cezaları şu şekilde olmaktadır. Beyannamenin kanuni verilme zamanın sonundan başlayarak ilk otuz gün içerisinde verilecek olan birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbapları konusunda 140 TL ikinci 30 gün içinde verilmesi 280 TL ve daha sonrasında verilirse 1.400 TL olarak belirlenmiştir. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutabilen çiftçiler ve kazancı basit usullerde tespit edilenler konusunda ise ceza 30 gün içerisinde 70 TL ikinci 30 gün içinde 140 TL ve sonrasında ödenecek olan ceza 700 TL şeklinde belirlendi. Bu kişiler dışında ise ilk 30 gün içinde ödenmesi durumunda 35 TL sonraki 30 gün için 70 TL ve sonrası için 350 TL belirlenmiştir.

Kanuni zamanından sonra verilen bildirim ve formlar konusunda özel usulsüzlük cezası uygulaması 2017 tarihi içerisinde şu şekilde belirlendi. Birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbapları konusunda ilk on gün içerisinde verilmesi durumunda ceza ödemeleri gerekmemektedir. Takip eden 15 gün içinde verilmesi durumunda düzeltme beyannameleri cezası 280 TL olarak belirlenmiştir. Daha sonrasında ödenmemesi durumunda ise tam olarak ücret 1.400 TL’dir. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutmaya devam eden çiftçiler ve kazancı basit usulde tespit edilenler konusunda yine ilk on gün içinde ceza yazılmıyor. Takip eden 15 gün içinde ödeme gerçekleştirmeleri durumunda 140 TL olarak belirlenmiş ve daha sonra ödenmesi durumunda bu ceza 700 TL kadar artmaktadır. Bu kişiler dışında kalanlar konusunda yine ilk 10 gün içerisinde yapılan ödemelerde ceza yazılmıyorken takip eden 15 gün içinde verilmesi durumunda 70 TL daha sonra ödenmesi durumunda ise 350 TL olarak belirlenmiştir.

BİR CEVAP BIRAK