Ana sayfa Sınavlar E-ALES Başvuruları ve Sınav Giriş Yerleri

E-ALES Başvuruları ve Sınav Giriş Yerleri

0
PAYLAŞ

Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı günümüzde  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının online olarak internet ortamı üzerinden kolay bir şekilde olmak üzere yapılabilmektedir. İlk defa bu yıl yapılacak olan E-ALES ile ilgili olarak sınava girmek isteyen adayların kafalarında oluşan sorulara bu platformdan cevap verelim. Sınav süreleri ve sınav sorularının zorlukları açısından ALES ve E – ALES arasında hiçbir fark görülmeyecektir. Elbette internet ortamında çok fazla durmayı sevmeyen ve bir ekrana uzun süre baktığında rahatsız olan kişiler ya da bilgisayar kullanma konusunda çok da başarılı olmayan kişiler açısından E – ALES bir miktar daha ALES sınavından zor olabilir.

E – ALES, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani bilinen ismi ile ÖSYM tarafından elektronik ortamda düzenlenecek bir sınav olduğundan dolayı adayların bu sınavda matematik ve mantık sınavlarının sorularını çözebilmek maksadı ile kağıt ve kalem kullanmalarına izin verilmesi öğrenciler tarafından beklenenler arasında. Bir başka öğrencileri düşündüren durum ise geometri sınavı gibi şekil içeren soruların adaylar tarafından nasıl çözülebileceği. Bu sebepler adayların gerçek sınava girmeden önce Deneme Sınavlarına girmesi bu öğrencilerin kendilerine yaptıkları çok büyük yardım olacak. Yeni sistem olarak başlangıcı bu sene atılacak olan E – ALES sınavı daha önceki yıllara nazaran biraz daha zor ve biraz daha bilinmezlikler içinde gibi görünüyor.

Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bu yıl yapılacak olan E – ALES toplamda iki tane olacaktır. Sınavın toplamda 180 dakika sürmesi ve saat öğlen 2 gibi başlaması bekleniyor. Sınavda sorulacak olan soruların dağılım ise aşağıdaki gibi yapılmış;

  • Sözel 1 için 40 soru
  • Sözel 2 için 40 soru
  • Sayısal 1 için 40 soru
  • Sayısal 2 için 40 soru

E – ALES sınavına girmek isteyen öğrenciler için başvuru tarihleri ÖSYM resmî web sitesi üzerinden yapılacaktır. Sınav ücretleri ile ilgili ödeme bilgileri ve sınava dair kontenjan sayı bilgileri de yine ÖSYM duyuru kısmı üzerinden öğrencilere bildirilecektir. Senede iki defa yapılması beklenen E – ALES sınavının ücretlerinin ise 200 TL’den daha fazla olması bekleniyor. Bununla beraber E – ALES deneme sınav ücreti ise 20 TL olarak belirlenmiş.

E – ALES’e girecek olan adayların birkaç noktaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Adaylaryeni bir sistem üzerinden sınava girecekleri için bu konu hakkında bilgi edinmeleri gerekmektedir. Sınav sistemine alışmaları  ve başarılı olmaları için aynı E – YDS sınavında olduğu gibi öğrencilerin deneme sınavlarına girerek kendilerini denemeleri sınava girişlerinde öğrencilere çok büyük fayda sağlayacaktır. Deneme sınavı tarihleri yine aynı şekilde ÖSYM resmî web sitesi üzerinden açıklanarak öğrencilere bildirilecektir. Bu sınava yapılacak olan başvuru işlemleri için aşağıda sizlere vermiş olduğumuz kurum linkini bir kez tıklayarak kurum sitesine bağlanınız.

2017 Yılı E – ALES Sınav Tarihleri

E – ALES sınavı 2017/1 – 12.02.2017 tarihinde yapılacak olup bu sınavla ilgili olan başvurular ise 20.01.2017 ile 02.02.2017 tarihlerinin arasında yapılacaktır. Bu sınavın sonuçları ise sınav tarihleri içinde aynı gün açıklanacak.

e – ALES 2017/2 sınavı 29.07.2017 tarihi itibari ile gerçekleştirilecek, bu sınav ile ilgili yapılacak olan başvurular 06.07.2017 ila 20.07.2017 tarihlerinin arasında yapılacaktır. Bu sınava ait sonuçların sınavın olduğu gün açıklanması beklenmektedir.

E – ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektronik ortam üzerinden Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na başvurmak isteyen öğrencilerin başvurularını internet ortamı üzerinden gerçekleştirmeleri mümkündür. Bunun için ÖSYM resmî web sitesini kullanarak başvuru yapabilirsiniz. E – ALES başvurusunu gerçekleştirebilmek için aşağıda bulunan linke tıklamanız yeterlidir. Bağlantıya tıklayarak yapmanız gereken şey “Başvuru” bölümünü seçerek “e – ALES – Randevu” seçeneğini işaretlemek ve ardından T.C. Kimlik numaranızı veya yabancı uyruklu iseniz Yabancı Uyruklu Numarasını yazarak “kullanım koşullarını kabul ettim” seçeneğini işaretleyerek ve “Devam” tuşuna basarak işleminizi sonlandırmaktır. Bir sonraki ekranda karşınıza E – ALES ile ilgili kontenjan seçenekleri çıkacaktır. Bu seçeneklerden bir tanesini seçerek “Devam” tuşuna basabilir daha sonra Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Başvuru ücret ödeme bölümüne geçiş yapabilir ve başvuru ücretinizi yatırıldıktan sonra tüm adayların başvuruları kabul edilecektir. Ücreti yatırmakla ilgili bir sorun yaşayan öğrencinin bilmesi gereken kontenjanın bitme olasılığıdır.

Yine aşağıda yer almakta olan link üzerinden “Başvuru bölümü” “E-ALES – Deneme Sınavı Başvuru” seçeneğini işaretledikten sonra aynı işlemleri takip edip ve deneme sınavı ile ilgili olan parayı da ödeyerek Deneme Sınavına katılmaya bu şekilde hak kazanabilirsiniz. Deneme sınavları da aynı ana sınav gibi ÖSYM tarafından belirlenen tarih ve saatte yapılacaktır. Bu sınavı kaçırmak istemiyor iseniz ÖSYM duyuru sayfasını takip ederek tarihler verildiğinde öğrenebilirsiniz.

E-ALES Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

E-ALES sınav Giriş Yerleri Nasıl Öğrenilir?

E-ALES sınavlarına giriş yerleri internet üzerinden bu sınav için alınacak bilgiler arasındadır. ALES sınavına gireceğiniz tarihi öğrendikten sonra aşağıdaki linke tıklayarak sınava gireceğiniz yeri de öğrenebilirsiniz. Bu platformdan şifrenizi ve T.C kimlik numaranızı girerek sınav yerlerinizi ve sınav bilgilerinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

E-ALES Sınav Giriş Yerlerini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK