Ana sayfa E-Devlet E-Devlet 4a Hizmet Dökümü Sorgulama

E-Devlet 4a Hizmet Dökümü Sorgulama

0
PAYLAŞ

E-Devlet’te 4a Hizmet Dökümü Sorgulama hizmeti tüm detayları listeleyebileceğiniz şekilde yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Türkiye’de çalışan kişileri kapsayan, emeklilikleri için gerekli olan koşulları ve sosyal güvence oluşturulabilmesi için çalışmalarda bulunur. Bu sosyal güvenlik sistemi yapısında yer alan çeşitli kollar vardır. Bunlar 4A, 4B ve 4C olarak adlandırılmaktadır. Bu kollar devlet tarafından istihdamın kontrol altında tutulabilmesini sağlamaktadır.

Eski ismi SSK olan çalışanlar şimdiki adı ile 4A, Bağkur olanlar ise 4B, Emekli Sandığı’ na bağlı olanlar da 4C olarak adlandırılmaktadır.

 

4/a olarak adlandırılanlar eski sistemde, SSK’ ya prim ödeyenleri belirtmektedir. İş yerlerinde sözleşmeli olarak çalışan kişileri belirtmektedir. 4/a olan kavram daha sonra 5510 sayılı yeni yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer almıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında olanları kapsayan bu kola 4 A denilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK 4A’ ya kimler bağlıdır?

Yeni çıkan yasa ile birlikte Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı sistemleri artık tek bir yerde çatıda toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde yer almaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK 4A bilgilerini nereden görebilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) 4A sigortalı olarak çalışmakta olan kişileri belirtmektedir. Bu kişiler SGK 4A haklarından yararlanmaktadır. E-Devlet’ e şifreniz ile giriş yaptığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri bölümüne girerek bilgilerinize ulaşabiliyorsunuz.

E-Devlet üzerinden verilen Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) 4A hizmetleri şu şekildedir:

SGK 4A Almanya/Bulgaristan Emekli Ödemeleri Sorgulama

SGK 4A Banka ve Adres Değişikliği Hizmeti

SGK 4A Emekli Aylık Bilgisi, Emekli Aylığı Kesintileri ve Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama Hizmeti

SGK 4A Emeklilik Kaydı Sorgulama

SGK 4A Emekli Ödeme Bilgileri Sorgulama

SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK 4A Hizmet Dökümü Belge Doğrulama Hizmeti

SGK 4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti Sorgulama

SGK 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama Hizmeti

SGK 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama Hizmeti

E-Devlet sistemine giriş yaparak bu hizmetler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca geçmiş tarihlere dönük bilgilerinizi 4A Hizmet Dökümü Sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz. E-Devlet’e yeni gelen bir özellik olan 4A Özet Hizmet Dökümü sorgulama ile daha güncel bilgilerinize ulaşırken 4A Detaylı Hizmet Dökümü sorgulama ile geçmiş dönemdeki bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

E-Devlet 4a Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Vatandaşlar E-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu altyapısı üzerinden 4A Hizmet Dökümü sorgulama hizmetini kullanabiliyor.

E-Devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından 4A Hizmet Dökümü sorgulama hizmetine giriş yaparak bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Sisteme giren vatandaşlar “4A Detaylı Hizmet Dökümü” diyerek bilgilere ulaşabiliyor.

E-Devlet 4a Hizmet Dökümü Sorgulama için tıklayınız…

BİR CEVAP BIRAK