Ana sayfa Araç E-Devlet Araç Borç Sorgulama

E-Devlet Araç Borç Sorgulama

0
PAYLAŞ

E- Devlet, devlet aracılığı ile verilmiş olan hizmetlerin elektronik ortamda sunulmasıdır. E- Devlet Kapısı ise elektronik ortam aracılığı ile hizmet veren tüm kamu ve kuruluşlarına tek bir internet sitesi üzerinden erişim sağlamaktadır. Bu sistemle beraber devlet hizmetlerinin Türkiye’de yaşayan vatandaşa daha kolay ve daha etkin bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir. E- Devlet Kapısı üzerinden vergi, harç vs. gibi ödemeleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir, birçok sorgulama işlemini anında gerçekleştirebilirsiniz. E- Devlet sisteminden faydalanma konusunda öncelikle e- devlet şifresi temin etmeniz gerekir. TC kimliğinizle beraber herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL bir ücret vererek e- devlet şifresini kolayca alabilirsiniz. E- Devlet Kapısı yardımı ile, e- devlet araç borç sorgulama da anında yapabilirsiniz.

e- Devlet Araç Borç Sorgulama

Araç borç sorgulaması, Motorlu Taşıtlar Vergilerinin ödenip ödenmediğinin kontrol edilmesi anlamına gelmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi yıl içerisinde 2 kez ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Bu yazımız içerisinde e- devlet araç borç sorgulamasının nasıl yapılacağını anlatacağız.

 

Bu uygulamayı gerçekleştirebilmek için ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.

E- devlet internet adresine giriş yaptığınız zaman yukarıdaki pencereyle karşılaşacaksınız. ” Kimliğimi şimdi doğrula ” butonuna tıklayabilir, daha sonra açılan sayfa üzerinden sizlerden TC kimlik numarası ve e- devlet şifresi isteyecektir. İnternet adresi üzerinden bu bilgileri girdiğinizde sisteme giriş yapmış olacaksınız.

Vergi borcu sorgulama hizmeti için e- devlet Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasını kullanabilirsiniz.

E-devlet Araç Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Üst bölümde yer alan görsel, e- devlet Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası içerisinde bir parçadır. Burada da görülmüş olduğu üzere e- devlet üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerden bir tanesi ” Vergi Borcu Sorgulama ” dır. Bu yazıya tıklayarak vergi borcunuzun yer alıp almadığını dolayısıyla Motorlu Taşıtlar Vergi’ nizin ödenip ödenmediğini kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Bununla beraber Motorlu Taşıt Sorgulama ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama işlemleri konusunda e- devlet sizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresine yönlendirilirsiniz. Bu açılan sayfadan vergi sorgulamanızı gerçekleştirebilir, ödeme bilgilerine anında ulaşabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı ile Araç Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yukarıdaki bağlantıyı kullanarak sizde motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile birlikte ödeme, kredi kartı ile ödeme bilgisi sorgulama ya da motorlu taşıtlar vergisi hesaplama gibi pek çok işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Araç borç sorgulaması konusunda ” Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme ” bağlantısı kullanılır.

Yukarıda verilen sayfa açılmaktadır. Yapmanız gereken işlemler ise plaka, varsa özel plaka bilgilerini, TC kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı girmektir. Bu işlemden sonra tescil tarihini de girip ” Tamam” butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru girildiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Açılacak olan internet adresi üzerinde borcunuz olup olmadığı yazacaktır. Eğer borcunuz bulunuyorsa anlaşmalı kredi kartları ile anında ödeme yapabilirsiniz. Yazımızın devamında ise ödemeyi gerçekleştirebileceğiniz anlaşmalı kredi kartlarının listesini kolayca bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK