Ana sayfa Ceza Sorgulamaları E-Devlet Araç Ceza Sorgulama

E-Devlet Araç Ceza Sorgulama

0
PAYLAŞ

Trafiğe çıkan araç sayısı, her geçen gün artmaktadır. Trafik yoğunluğunda kaza yapmak veya trafik kurallarını ihlal etmek, buna bağlı olarak trafik cezalarına çarptırılmak da kaçınılmaz bir hal almaktadır. Birçok kişi farkında olarak veya farkına varmadan bazı trafik kurallarını ihlal etmektedir. Aracın başkasına ait olması, aracın kiralık olması, trafik cezasının unutulması veya kasti olarak geçirilmesi gibi çeşitli nedenlerle bazen trafik cezalarının ödenmemesi söz konusu olmaktadır. Özellikle araç kiralama şirketleri ödenmeyen trafik cezalarından dolayı maddi mağdurluk yaşamakta ve başkaları tarafından yenilen bu trafik cezalarından şikayetçi olmaktadır. Bir araç satın alınırken de aracın üzerine kesilmiş herhangi bir trafik cezası olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Bir araç hakkında trafik cezası olup olmadığını öğrenmek eskisi kadar zor değildir. E-devlet internet sayfasında online sorgulama ile kişiler trafik cezası bilgilerine rahatlıkla ulaşabilmektedir.

E-devlet Araç Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sayfası içerisinde yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama sisteminden veya e-devlet araç ceza sorgulama sisteminden ceza bilgilerine rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. Böylece hakkınızda olan cezaları öğrenmek için adresinize posta gelmesini bekleme veya trafik şubelerinde uzun sıra bekleme sorunları ortada kalkmakta, kısa sürede pratik bir şekilde cezadan haberdar olmanız sağlanmaktadır. Bu sayfaları internet bağlantısı bulunan herhangi bir cihazdan ücretsiz olarak ziyaret edip, karşınıza çıkan formu eksiksiz ve doğru bilgilerde doldurduğunuzda kısa sürede sorgulama sonucu görüntülenmektedir.

 

e-Devlet araç ceza sorgulama işlemi gerçekleştirmek için öncelikle www.türkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Bu adreste kimlik doğrulama kısmından PTT şubelerinden alacağınız e-devlet şifresi ve TC kimlik no bilgileri ile giriş sağlanmaktadır. Giriş sonrasında açılan sayfanın sol kısmında yer alan e-hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğü hizmet sayfasına erişim sağlanabilmektedir.

Açılan sayfa içerisinde iki farklı seçenekle kişilere araç ceza sorgulama işlemi yapmalarına olanak tanınmaktadır. Size sunulan seçeneklerden uygun olanını seçerek sorgulama işlemini başlatmak mümkündür. Online yapılan bu işlem tamamen ücretsizdir. Seçeneği seçtikten sonra açılan formu eksiksiz doğru bir şekilde doldurarak aracınız üzerine 1 yıl içinde kesilmiş ceza bilgilerine ulaşılmaktadır.

Eğer aracınız üzerinde herhangi bir ceza bulunmuyorsa ekranda aracınız üzerine kayıtlı hiçbir ceza bulunmadığını ifade eden bir bildiri ekrana gelmektedir. Aracınızın üzerine kesilmiş bir ceza varsa, sorgulama ekranında ceza ile ilgili detaylı bilgilere de ulaşılmaktadır. Ceza kesim tarihi, kesildiği il, ilçe, ceza kesim saati, cezanın toplam tutarı gibi bilgiler bu sayfada görüntülenmektedir. Bu bilgileri görüntülemek için sorgulama ekranında “detay” kısmına gelmek yeterlidir.

Sorgulama yaptığınız internet sayfası üzerinden kredi kartı ile ceza tutarını ödeme imkanı da sağlanmaktadır. Kişilere tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde itiraz etme hakkı da tanınmaktadır. Ayrıca 10 iş günü içinde tarafınıza tebliğ edilmeyen trafik cezalarına itiraz etme hakkı doğmaktadır.

E-Devlet Araç Ceza Sorgulama için TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK