Ana sayfa Araç e-Devlet Araç Sorgulama

e-Devlet Araç Sorgulama

0
PAYLAŞ

Eskilerde her iş için devletin resmi kurumlarında saatlerce uğraşırdık. Gelişen teknoloji ve çağdaş devlet yorumu ile artık pek çok iş evde otururken bile yapılabilir hale gelmektedir.

Farklı kamu kurumlarının ayrı ayrı yer aldığı sistemde e-Devlet araç sorgulama işlemleri de bulunmaktadır. Bu işlemler son yıllarda kötü amaçlı kişilerce kullanılmak istemeyen vatandaş tarafından sıklıkla araç alımı sırasında kullanılmaktadır. Araç alımlarında araç sahibi, plakanın takılı olduğu aracın markası, modeli, rengi, kaza bilgisi ve hasar kaydı gibi bilgilere ulaşılabilmektedir.

İzmetten sadece bir e-Devlet şifresi ile hiç bir ücret ödemeden dakikalar kadar kısa bir sürede faydalanılabilir. www.turkiye.gov.tr
adresinden ulaşılablecek olan e-Devlet kapısı basit birkaç adımla bu bilgileri vatandaşlarına sunmaktadır.

 

e-Devlet sistemi içinde Emniyet Müdürlüğü’ne ait kayıtların tutulduğu alandan araç sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bu sistemden faydalanabilmek için öncelikle bir e-Devlet şifresine sahip olunmak zorundadır. PTT şubelerinden cüz’i bir miktar ödeme karşılığı elde edilebilecek olan şifre bir kullanımlık ve kişiye özel bir şifredir. Şifre alındıktan kısa süre sonra kullanıcı tarfından asıl ve kalıcı şifre ile değiştirilmelidir. Böylece e-Devlet sistemi için hazır hale gelen kullanıcı devletin kaynaklarından yararlanabilir hale gelmiş demektir.

Yapılan ve tutanak tutulan her kazaya ilişkin kayıtların bulunduğu Emniyet Müdürlüğü bilgilerinden araçlara ait kayıtlara ulaşmak mümkündü. Araçların geçmişte hangi kazalara karıştığı, cezalarının olup olmadığı ve hatta bu cezaların ödenip ödenmediği bilgilerine de ulaşılabilmekteydi.

E-Devlet kapısının aktifleşmesi ile birlikte vatandaşın özellikle 2. el araç alımlarında yaşadıkların sorunların önüne geçilmekte ve en doğru bilgilere ulaşılabilmektedir. Bu sistemde aracın kime ait olduğu, satıcının aracın sahibi olup olmadığı bilgilere ulaşılabilmekte ve böylece çalıntı araç almak gibi sorunlarla yüz yüze gelmek korkusu ortadan kaldırılmaktaydı.

Ancak yapılan son düzenlemelerin ardından kişisel bilgileri ile e-Devlet kapısı girişi yapan kişiler sadece üzerine kayıtlı görünen araçların bilgilerine ulaşabilecek şekilde düzenlemeler yapıldı. Gerekçe vatandaşın kişisel bilgilerini korumaktı. Bu nedenle artık araç sorgulama işlemleri sadece kişinin adına kayıtlı bulunan araçların bilgileri ile sınırlandırılmaktadır.

Kişinin kendi adına kayıtlı olan araç bilgilerine ulamak için TIKLAYIN

SBM Araç Kazası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BİR CEVAP BIRAK